Jak założyć bloga w 2021 roku – poradnik dla początkujących
Skoro jesteś na tej stronie to znaczy, że chcesz rozpocząć przygodę z blogowaniem. Pokażę Ci krok po kroku jak założyć bloga lub jak wolisz stworzyć własną stronę internetową (prawie) za darmo. Dla początkującej osoby może wydawać się to dosyć skomplikowane ale zaraz się przekonasz, że jest to dziecinnie proste i nawet Twoja babcia dałaby radę założyć blog w mniej niż w parę minut.
Ten wpis powstał po to, żeby uchronić Cię przed większością kosztownych błędów, które popełnia masa ludzi kiedy chcą zacząć pisać swój pierwszy blog. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie musisz znać się na kodowaniu, HTML, CSS, PHP i innych technologiach, żeby stworzyć i skonfigurować blog. Wszystkie poniżej opisane kroki wypróbowałem osobiście właśnie na tym blogu. Nie jestem programistą, więc skoro mi się udało, to znaczy że Tobie też się uda.
Psssyt: Poniższy poradnik zawiera więcej niż 2200 słów, to oznacza jakieś 15-20 minut czytania. Zatem zrób sobie kubek swojej ulubionej kawy, herbaty lub soku i zapraszam Cię do lektury. Jeśli natrafisz na jakikolwiek problem podczas przechodzenia przez kolejne kroki poradnika, napisz do mnie a ja pomogę Ci go rozwiązać.
Jeśli dzięki temu wpisowi stworzyłeś swój pierwszy blog, podziel się jego adresem w komentarzu. Odwiedzę go na pewno. Będzie mi bardzo miło wiedząc, że Tobie pomogłem stworzyć coś fajnego w Internecie.
5 kroków do założenia własnego bloga
Oto lista 5 głównych kroków przez, które przejdziemy razem żeby stworzyć własne miejsce w sieci.
- Wybierz platformę blogową
- Wybierze domenę czyli twój adres w Internecie
- Wybierz hosting dla swojego nowego bloga
- Skonfiguruj blog
- Zmień wygląd bloga i dodaj pierwszy wpis
NOTKA: Ten wpis zawiera tak zwane linki partnerskie. Oznacza to tyle, że jeśli zdecydujesz się skorzystać z ZenBox.pl lub nazwa.pl klikając w jeden z linków w tym poradniku, dostanę drobną prowizję od sprzedaży. Dla Ciebie cena pozostanie bez zmian. Polecam te usługi ponieważ sam ich używam, jestem bardzo zadowolony z ich jakości i z czystym sumieniem mogę polecić je również Tobie.
1. Jak założyć bloga – wybierz platformę blogową (WordPress)
Zanim zaczniesz myśleć jak ma wyglądać Twój nowy blog, musisz wybrać platformę do blogowania. Do wyboru jest wiele platform,najbardziej znane to WordPress, Blogger, Tumblr, są też CMSy jak Drupal czy Joomla.
Bezkonkurencyjny okazuje się w tym zestawieniu WordPress. Poniżej prezentuję statystyki najczęściej używanych CMSów w Polsce. Jak widzisz numerem jeden pozostawiającym konkurencję daleko w tyle jest WordPress.
Ten blog również jest napędzany przez króla platform blogowych. Oto dlaczego wybrałem WordPressa:
- Jest super intuicyjny, bardzo prosty w skonfigurowaniu i używaniu.
- Każdy może używać WrodPress’a ZA DARMO, nie ważne czy jesteś wielką korporacją czy zaczynasz tworzyć swoje jednoosobowe imperium blogowe. I mówię tu nie tylko o samej platformie ale również skórkach oraz niezliczonej ilości wtyczek rozszerzających funkcjonalności Twoje strony.
- Możesz kontaktować się ze swoimi czytelnikami i budować społeczność na wiele sposobów takich jak pisanie artykułów, komentowanie, udostępnianie wpisów w platformach społecznościowych. Możesz wysyłać newsletter a nawet powiadomienia typu push bezpośrednio na smartphon’y Twoich czytelników.
- Jest mega bezpieczny. Łatki bezpieczeństwa są wydawane regularnie w odpowiedzi na nowe zagrożenia. Platforma jest stabilna i godna zaufania. Dlatego swoje strony na WordPress’ie mają takie sławy jak The Rolling Stones, Justin Timberlake, Van Heusen. Duże firmy takie jak Coca-Cola i SONY. Z polskich blogerów, których blogi czytam i polecam wiem, że nasz popularny CMS jest używany przez Michała Szafrańskiego, Marcina Iwucia, Andrzeja Tucholskiego, Grzegorza Marczaka, Przemysława Pająka oraz Agnieszkę Skupieńską.
Możesz w tym momencie przestać czytać ten artykuł, wejść na stronę WordPress.com i założyć swój pierwszy, zupełnie darmowy blog bez potrzeby ściągania i instalowania czegokolwiek z Internetu. To takie proste!
Ale, nie rób tego!!! Potrzebujesz wersji WordPress’a, którą możesz hostować samodzielnie a raczej w swojej firmie hostingowej 🙂
WordPress.com pomimo wielu zalet jakie daje darmowa platforma do blogowania, która zapewnia również darmowy hosting, ma też kilka poważnych wad. Oto one:
- Adres Twojego bloga będzie wyglądał tak: KierunekWolnosc.wordpress.com zamiast tak KierunekWolnosc.pl I jak tu budować swoją markę? Dlatego każdy znany bloger używający WordPress’a ma wersję typu “self-hosted”, czyli jego blogiem zarządza firma hostingowa.
- Nie jesteś właścicielem swojego bloga. Nie kontrolujesz zawartości swojego bloga. Robi to WordPress.com i może zdecydować o usunięciu Twojego bloga lub jego zablokowaniu w każdej chwili. Takie przypadki zdarzały się już w przeszłości i będą się zdarzać w przyszłości. A teraz wyobraź sobie, że Twój blog który prowadzisz od ponad roku nagle znika. Setki godzin spędzone na pisaniu tekstu przepadły…
- Nie możesz umieszczać reklam na swoim blogu. Jeśli myślisz o zarabianiu w ten sposób na blogu to pomyśl o wersji “self-hosted”.
Wszystkie powyższe punkty dotyczą wersji z WordPress.com a nie wersji “self-hosted”. No dobra to czym tak właściwie jest ta druga wersja. To dokładnie te same funkcjonalności tylko w tym wypadku musisz mieć swój własny hosting gdzie zainstalujesz kod aplikacji. Wszystko pobierzesz za darmo ze strony WordPress.org.
W ten sposób będziesz mieć pełną kontrolę nad tym co tworzysz, kiedy tworzysz i gdzie tworzysz. Zbudujesz społeczność skupioną wokół Twoje marki a nie marki CMS’a. I w końcu będziesz mógł zarabiać online jeśli tylko zechcesz.
2. Wybierze domenę czyli Twój adres w Internecie
Domena internetowa to bardzo ważna sprawa na początku. Będzie to adres Twojego bloga w Internecie gdzie ludzie będą mogli Cię odwiedzić, odszukać, polecić znajomym. Zanim wybierzesz pierwszą wolną domenę polecam Ci zastosować te kroki:
- Niech domena będzie związana z tematyką Twojego bloga. Ten blog jest o wolności finansowej, do której chcę stopniowo dojść, dlatego właśnie KierunekWolnosc.pl
- Przeprowadź test przez telefon. Zadzwoń do swojej babci i powiedz jej nazwę domeny, której chcesz użyć. Jeśli babcia za pierwszym razem będzie w stanie zapisać nazwę na kartce papieru zrozumie i nie trzeba będzie jej powtarzać go kilka razy to jesteśmy w domu. Domena jest zrozumiała i łatwa do przekazywania a co za tym idzie do zapamiętania. Jeśli zupełnie nie wiesz jaką domenę wybrać zarejestruj po prostu swoje imię i nazwisko (JanKowalski.pl)
- Wybierz domenę z rozszerzeniem .pl lub .com jeśli planujesz działać za granicą. Nie wybieraj domen z rozszerzeniem typu .net .info .ok.pl, są bardzo słabe.
- Nie dawaj w nazwie znaków specjalnych, cyfr ani średników. Stosuj tylko litery i to bez polskich znaków.
Podpowiem Ci jeszcze jedną rzecz, którą stosuję u siebie na blogu. Kup domenę i hosting w dwóch oddzielnych firmach. Miałem kiedyś stronę i domenę u jednego dostawcy takich usług. Co chwilę strona przestawała działać. A to na kilka godzin a nawet na kilka dni! Innym razem działała tak wolno, że nie dało się na niej wiele zrobić. To było kilka lat temu a cała historia działa się u dużego, znanego dostawcy usług internetowych.
Korzystałem z hostingu współdzielonego. Znaczy to tyle, że na serwerze, na którym jest Twoja strona są też strony innych ludzi. Jeśli jedna strona tak bardzo obciąża serwer, ze kończy się jego pamięć albo inne zasoby to wszystkie strony, łącznie z Twoją stają się powolne jak ślimaki albo padają jak muchy. W takim przypadku najlepsze co możesz zrobić to przekierować ruch ze swojej domeny gdzieś indziej gdzie tymczasowo poinformujesz ludzi co się dzieje z Twoją stroną lub jeśli masz backup strony możesz ją odtworzyć na innym serwerze. Do tego potrzebujesz drugi, zapasowy hosting.
Kupno dwóch hostingów to już przesada, szczególnie gdy dopiero startujesz. Dlatego to co zrobiłem zakładając ten blog to:
- Zarejestrowałem domenę w nazwa.pl
- Skonfigurowałem ją tak, żeby wskazywała na mój hosting w zenbox.pl gdzie mieszka ten blog 🙂
- W ten sposób gdy cokolwiek złego stanie się z moim hostingiem mam kontrolę nad domeną i mogę ją przekierować w dowolne inne miejsce w sieci.
20% zniżki na domeny dla Ciebie jeśli zarejestrujesz domenę klikając w link nazwa.pl na tym blogu: Kilka zł na pierwszy rok. nazwa.pl cały czas ma tą promocję. Skorzystałem i uważam, że warto. Dla początkującego blogera jest to miły bonus. Oczywiście nie musisz wybierać oferty nazwa.pl. Na rynku jest sporo innych firm takich jak home.pl, linux.pl, zenbox.pl, az.pl. hekko.pl i wiele, wiele podobnych.
3. Wybierz hosting dla swojego nowego bloga
Nie jesteś informatykiem i nie wiesz jak bawić się w PHP, instalowanie baz danych i innych skryptów? Dlatego skorzystasz z usług firmy hostingowej.
Ja po problemach z moja poprzednią firmą hostingową trafiłem na kolejną, z której usług korzystam już od kilku lat. Mogę ją z czystym sumieniem polecić każdemu początkującemu bloggerowi lub każdemu kto chce założyć własną stronę internetową. Mówię o ZenBox.pl
Zanim zacząłem korzystać z ich usług skontaktowałem się z nimi przez formularz kontaktowy na ich stronie internetowej z pytaniem czy są w stanie przenieść moje kilka stron wraz z bazami danych oraz kilkanaście skrzynek pocztowych od innego usługodawcy bo sam nie dałbym rady od strony technicznej tego zrobić w krótkim czasie.
ZenBox.pl zrobił dla mnie tą migrację za darmo. W kilka godzin wszystko przenieśli i o dziwo od razu wszystko działało. A ja rozpocząłem bez żadnego ryzyka mój 14 dniowy okres próbny w ZenBox.pl. Gdyby coś nie działało mogłem zawsze bez kosztów powrócić do mojego poprzedniego dostawcy hostingu. Ostatecznie szczerze mówiąc byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, że cały proces migracji przebiegł tak sprawnie. Moje strony zaczęły nawet trochę szybciej działać.
Gdy potrzebuję zrobić coś bardziej skomplikowanego, na przykład zainstalować certyfikat SSL, po prostu piszę zgłoszenie do BOK i w ciągu kilku minut mam odpowiedź. Certyfikat zainstalowali od ręki, dzięki temu ten blog jest bezpieczniejszy dla Was.
Kolejnym plusem w stosunku do mojego poprzedniego dostawcy hostingu są ceny. Płacę 99 zł na rok. Mam nielimitowane miejsce na moje pliki oraz transfer.
Dodatkowo ZenBox.pl w swoim panelu ma instalator WordPress’s. Samodzielnie można zainstalować CMS’a w 10 sekund bez specjalistycznej wiedzy informatycznej.
Jeśli się mnie ktoś pyta jaki hosting polecam zawsze odsyłam do ZenBox.pl. Szczególnie jeśli ktoś chce zacząć prowadzić blog.
Te kilka poniższych kroków opisuje jak założyć konto hostingowe w ZenBox.pl
Krok 1.
Wejdź na stronę https://ZenBox.pl i wybierze swój pakiet początkowy. Polecam wybrać najmniejszy. Zawsze w razie potrzeby możesz go zwiększyć a na dobry początek i tak będzie w zupełności wystarczający 🙂 Według mnie to najlepszy hosting dla bloga na WordPressie.Krok 2.
Wybierz okres rozliczeniowy. Polecam wybrać na początek jeden rok. Cena jest wtedy trochę mniejsza. Dodatkowo ja po roku korzystania dostałem drobną obniżkę jako stały klient.
Krok 3.
W kolejnym kroku wybierz swoją domenę. Możesz zarejestrować pierwszą domenę w ZenBox.pl ale ja polecam zrobić to w nazwa.pl i w tym kroku wybrać opcję “Mam własną domenę”.
Krok 3.
Zaznacz opcję “Nie potrzebuję certyfikatu SSL”. W jednym z kolejnych wpisów zobaczysz jak za darmo aktywować certyfikat SSL Let’s Encrypt. Kliknij przycisk “Kup”.
Krok 5.
Zapoznaj się z podsumowaniem i przejdź do kolejnego kroku gdzie możesz opłacić hosting. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, od razu będziesz mógł pobrać fakturę VAT.
UWAGA: Mam dla Ciebie prezent! Dostaniesz 10% zniżki na hosting ZenBox jeśli wpiszesz mój kod rabatowy. Kliknij w poniższy przycisk, żeby odebrać kod. Wpisz go na stronie z podsumowaniem podczas składania zamówienia.
Kliknij na końcu formularza przycisk “Zapłać”.
Krok 6.
Sprawdź swoją skrzynkę pocztową. Powinieneś mieć tam maila od ZenBox.pl z podstawowymi informacjami o Twoim koncie.
Krok 7.
Zaloguj się do panelu administracyjnego https://panel.zenbox.pl swoim loginem (email) oraz hasłem i zaczynamy błyskawiczną instalację WordPress’a
4. Skonfiguruj blog
Gdy już Twoje konto hostingowe jest już w pełni aktywne, możesz w końcu zainstalować i skonfigurować swój pierwszy blog na WordPress’ie. Cały proces jest bardzo prosty. Postępuj zgodnie z krokami opisanymi poniżej.
Krok 1.
Gdy jesteś już zalogowany do swojego panelu administracyjnego na stronie https://panel.zenbox.pl, w sekcji “SERWER” wybierz opcję “APLIKACJE”.
Krok 2.
Następnie kliknij “Katalog aplikacji”.
Krok 3
Wpisz “Wordpress”.
Krok 4.
Gdy pojawi się okno instalatora, kliknij w przycisk “+ instaluj tę aplikację“. Pojawi się okno z dodatkowymi opcjami. Są domyślnie wypełnione. Polecam zmienić Login oraz Hasło Administratora. Te dane będą Ci potrzebne, żeby w przyszłości zalogować się do Twojego bloga. Następnie zjedź na sam dół i kliknij w przycisk “+ Zainstaluj“.
Krok 5.
Jeśli zdecydowałeś się wykupić domenę w nazwa.pl zamiast w ZenBox.pl to pamiętaj, żeby w panelu administracyjnym nazwa.pl w konfiguracji domeny przekierować ją na serwery DNS wskazane przez ZenBox.pl. Są to odpowiednio: ns1.zenbox.pl oraz ns2.zenbox.pl. W ten sposób Domena będzie wskazywać na hosting gdzie jest zainstalowany WordPress.
Jeśli jednak zdecydowałeś się wykupić domenę i hosting w ZenBox.pl możesz śmiało pominąć ten krok.
Krok 6.
Twój świeżutki, pachnący nowością blog jest już gotowy! Zaloguj się. Twój logi i hasło to te same dane, które podałeś w poprzednim kroku instalując WordPress’a. Jeśli tak szybko zakładałeś bloga, że zapomniałeś jakie masz hasło to sprawdź swoją skrzynkę pocztową. Instalator ZenBox wysłał do Ciebie właśnie maila z danymi do logowania.
5. Zmień wygląd bloga, dodaj pierwszy wpis oraz stronę
Skoro masz już swoje miejsce w sieci czas trochę je upiększyć oraz zacząć komunikować się ze światem. Pokażę Ci jak zmienić domyślną skórkę bloga tak, żeby dobrze wyglądał na tablecie, smartphonie oraz komputerze.
Wygląd
Wygląd to “skórka” bloga. Określa ona jak Twoja nowa strona wygląda graficznie. Jakie ma kolory, jakie czcionki, jaki układ mają strony. Skórka może być stworzona w duch RWD lub nie. Jeśli jest responsywna oznacza to, że będzie dobrze wyglądała na wszystkich urządzeniach, na których jest przeglądana. Niezależnie od tego czy ktoś czyta Twój blog na tablecie, komputerze czy na smartphonie strona przeskaluje się do odopowiedniej rozdzielczości. Taką właśnie skórkę wybrałem na początek dla Ciebie. Możesz ją także śmiało zastosować na początek u siebie.
Do wyboru masz setki darmowych i płatnych motywów. Jeśli nie chcesz wydawać dużych pieniędzy na początku swojej blogowej działalności, polecam wypróbować kilka bezpłatnych skórek. Ten blog opiera się na motywie Hueman. Wybrałem go miedzy innymi dlatego, że jest responsywny i można go łatwo konfigurować pod swoje potrzeby. Możesz go śmiało wypróbować na początek lub skorzystać z wyszukiwarki motywów.
Kiedy już znajdziesz interesujący motyw kliknij na przycisk “Zainstaluj” widoczny na podglądzie skórki. Następnie kliknij przycisk “Włącz”, żeby ją aktywować i cieszyć się nowym wyglądem.
Pierwszy wpis
Czas dodać pierwszy wpis na Twoim blogu. Nie wiem czy zauważyłeś czy nie ale ten artykuł to właśnie pierwszy wpis na tym blogu. Aby dodać pierwszy wpis wybierz z menu “Wpisy” po lewej stronie opcję “Dodaj nowy”. W ten sposób uruchomisz edytor WYSIWYG tekstu gdzie będziesz mógł stworzyć treść swojego pierwszego wpisu. Gdy już skończysz naciśnij przycisk “Opublikuj”. To takie proste!
Gratuluję!
Wiesz teraz jak założyć bloga na WordPress’ie w kilku prostych krokach. Właśnie zupełnie samodzielnie zainstalowałeś i skonfigurowałeś swój pierwszy blog! Zmieniłeś motyw graficzny oraz dodałeś swój pierwszy wpis. Jak widzisz było to bardzo szybkie i proste. Okazało się, że nie musisz być informatykiem, żeby sobie z tym wszystkim poradzić.
Mam nadzieję, że Twój blog będzie się świetnie rozwijał a Ty zyskasz wiernych czytelników. Jeśli dzięki temu wpisowi stworzyłeś swój pierwszy blog to zostaw link do swojej strony w komentarzu. Chętnie ją odwiedzę. Jeśli natrafiłeś na jakikolwiek problem podczas przechodzenia przez kolejne kroki poradnika, napisz do mnie a ja pomogę Ci go rozwiązać.
Skoro masz już blog to działaj dalej. Przeczytaj kolejny wpisy:
- 12 najlepszych wtyczek WordPress dla dobrego blogera
- Jak podziękować za komentarz na blogu i zaangażować czytelnika
- Jak zabezpieczyć blog WordPress – 21 sprawdzonych sposobów
- Jak przyspieszyć blog WordPress o 336%
- Jak pozyskać masywny ruch na blogu? – Praktyczne kompendium o promowaniu bloga
- Lista mailingowa (adresowa) – jak od 0 pozyskałem 790 pierwszych czytelników newslettera
- Jak rozpocząć newsletter oraz budowanie listy mailingowej w MailerLite
- SEO na blogu WordPress – Jak znalazłem się w TOP wyników wyszukiwania Google?