Jak (ŹLE) rozpocząć nagrywanie i publikowanie własnego podcastu
Nie wiem jak Ty ale ja bardzo lubię słuchać podcastów. Mam już wypracowaną swoją stałą listę podcasterów, których audycje odwiedzam regularnie. W moim przypadku słuchanie podcastów czasami sprawdza się lepiej niż czytanie nowych wpisów na blogach.
Nowych odcinków słucham głównie w czasie jazdy samochodem do pracy. Kiedyś jazda w korkach mnie stresowała a odkąd zacząłem słuchać podcastów to nawet się cieszę gdy mogę ten czas przeznaczyć na słuchanie kolejnych, ciekawych nagrań. Przyjemne z pożytecznym. Można się zrelaksować a przy okazji nauczyć się czegoś nowego.
Jak słuchać podcastów?
Ja korzystam z darmowej aplikacji “Player FM” na telefonie z Androidem. Można w niej subskrybować dowolne podcasty. Pobierać automatycznie najnowsze odcinki. Odsłuchiwać je w przyspieszonej prędkości, żeby zaoszczędzić trochę czasu. Ja słucham zazwyczaj na prędkości x1,3. Można zatrzymać jeden podcast a następnie wrócić później do dokładnie tego miejsca gdzie się go zostawiło.
Na screenie obok widzisz zrzut z ekranu mojego telefonu. Widać na nim podcasty, których regularnie słucham. Czy uda Ci się rozszyfrować je wszystkie? 😉
Na screenie jest też widoczny mój podcast. Ale kiedy nagrałem pierwszy odcinek nie miałem pojęcia co zrobić, żeby był widoczny w aplikacjach do słuchania podcastów. Nie wiedziałem, że mój podcast musi być najpierw dodany w iTunes. To właśnie z tego repozytorium / silnika wyszukiwania korzysta “Player FM” oraz inne aplikacje tego typu.
Co daje własny podcast?
Prowadzenie własnego podcastu daje dużo możliwości.
- WIĘKSZY ZASIĘG. Jeśli masz już blog i chcesz docierać do większej ilości osób to rozpoczęcie nagrywania podcastu jest świetną metodą, żeby to osiągnąć. Cześć ludzi woli słuchać niż czytać. Dlatego wybiorą podcast jako podstawową formę konsumowania treści.
- BUDOWANIE MARKI OSOBISTEJ. Na blogu możesz pisać świetne teksty ale Twoim czytelnikom trudno będzie stwierdzić jakim człowiekiem jesteś w rzeczywistości. Dzięki podcastowi możesz przekazywać emocje. Słychać w nim barwę Twojego głosu, w jaki sposób rozmawiasz. Słuchacz od razu ma wrażenie, że zna Cię dużo lepiej. W ten sposób podnosisz swoją rozpoznawalność.
- NAWIĄZYWANIE KONTAKTÓW. Dzięki nagrywaniu podcastów z gośćmi bardzo łatwo nawiążesz z nimi strategiczne znajomości. Jeśli zależy Ci na porozmawianiu z kimś kto specjalizuje się w tematach, które opisujesz na blogu to zaproś go do swojego podcastu. W ten sposób wszyscy wygrywają. Ty masz świetny odcinek podcastu. Twój gość mógł podzielić się wiedzą z Twoimi słuchaczami więc dociera do nowych ludzi ze swoim przekazem. Twoi słuchacze dostają fajne nagranie na interesujący ich temat.
- WYKONUJESZ PRACĘ RAZ A EFEKT JEST POTRÓJNY. Pisanie na prawdę dobrych tekstów na blogu zajmuje dużo czasu. Trzeba opracować temat, zebrać dane, zastanowić się jak on będzie wyglądał, napisać i zredagować tekst. A teraz wyobraź sobie, że nagrywając podcast od razu masz ciekawy materiał w formie audio. Na podstawie nagrania tworzysz transkrypt rozmowy w formie tekstowej. Więc automatycznie masz już wpis na bloga. Dodatkowo możesz nagranie audio umieścić na YouTube w formie filmiku. Dzięki temu tę samą treść masz w trzech różnych formach. Z jednego kanału komunikacji zrobiło się automatycznie aż trzy!
Podoba mi się jak inni dzielą się wiedzą na różne tematy w swoich audycjach. Aż miło posłuchać mądrych ludzi, którzy w interesujący sposób omawiają często zawiłe zagadnienia. Jako, że sam prowadzę bloga to w głowie pojawiła mi się myśl: “a może ty też mógłbyś zacząć nagrywać swój własny podcast”.
Wydawało mi się, że w sumie nie jest to nic skomplikowanego. W końcu na co dzień rozmawiam z innymi przez Internet. Mógłbym nagrać te rozmowy i opublikować jako podcast. Wydawało się to proste jak bułka z masłem.
Zastanowiłem się przez chwilę czego będę potrzebował, żeby nagrać i opublikować mój pierwszy odcinek:
- Komputer i słuchawki z mikrofonem, które już miałem.
- Jakiś program do nagrywania dźwięku na skype równocześnie z mojego mikrofonu oraz z mikrofonu rozmówcy.
- Tego nie miałem więc poszperałem w Internecie i od razu znalazłem darmową aplikację do nagrywania dźwięku w taki sposób.
- Chciałem opublikować podcast na moim blogu ale nie wiedziałem jak to dobrze zrobić.
- Zacząłem szukać wtyczki wordpress, która umożliwiałaby w prosty sposób publikację podcastu na blogu. Wybrałem chyba najpopularniejszą wtyczkę do podcastów z największą ilością pozytywnych ocen od jej użytkowników.
- Nie lubię mówić sam do siebie więc postanowiłem, że będę potrzebował ciekawych rozmówców, z którymi mogę porozmawiać o tematach związanych z dochodami pasywnymi oraz wolnością finansową.
- Zapytałem kilka osób czy chciałyby wystąpić w moim podcaście i opowiedzieć o swojej przygodzie z dochodami pasywnymi i w ten sposób pozyskałem pierwszą rozmówczynię. Rozmawialiśmy o dochodach z programów partnerskich.
Jak się potem okazało te cztery punkty to był dopiero początek. Malutki wierzchołek ogromnej góry lodowej. Szczerze mówiąc nie zdawałem sobie sprawy z ogromu pracy jaki trzeba włożyć zanim nagra się dobry odcinek podcastu. Nie przemyślałem wielu aspektów. Przez to co prawda udało mi się nagrać bardzo ciekawą rozmowę ale mój warsztat podcastera pozostawiał wiele do życzenia…
Oto kilka błędów jakie popełniłem przy nagrywaniu pierwszego odcinka podcastu:
- Nagrałem plik audio w bardzo słabej jakości:
- Moje słuchawki z mikrofonem nie nadawały się do nagrywania audio w dobrej jakości.
- Nie potrafiłem montować i obrabiać plików dźwiękowych więc mój głos słychać ciszej niż mojej rozmówczyni. Oprócz tego słychać szumy i trzaski.
- Nie nagrałem intro ani nie dodałem muzyki w tle.
- Mój głos brzmi mało naturalnie, bo się stresowałem nagraniem 😉
- Umieściłem mp3 z nagranym podcastem bezpośrednio na moim blogu. Teraz już wiem, że tak się nie robi.
- Skonfigurowałem podstawową wtyczkę do podcastów na moim blogu i cieszyłem się, że widać odtwarzacz więc każdy kto chciał to mógł w ten sposób odsłuchać moje nagranie:
- Nie wiedziałem, że podcast trzeba dodać do serwisów typu iTunes, Stitcher, Spotify, itp. żeby ktokolwiek mógł ich odsłuchać poza moim blogiem. W ten sposób sam ograniczyłem sobie zasięg.
- Nie opisałem w żaden sposób mojego podcastu, nie stworzyłem logo promującego podcast, nie dodałem meta tagów, NIC z tych rzeczy…
- Praktycznie nie promowałem nigdzie mojego podcastu.
To tylko kilka z podstawowych błędów jakie popełniłem publikując mój pierwszy odcinek podcastu. Zdawałem sobie sprawę, że robię coś nie tak. Chciałem dalej nagrywać podcast bo to fajna zabawa ale zablokowałem się. Przez kilka kolejnych miesięcy nie nagrałem drugiego odcinka. Wiedziałem, że pierwszy nie wyszedł najlepiej a nie wiedziałem do końca co zrobić, żeby to poprawić.
Jak dobrze rozpocząć nagrywanie podcastu?
Słucham kilku polskich podcasterów oraz kilku zagranicznych. Pomyślałem sobie, że warto uczyć się od kogoś kto już nagrywa podcast od wielu lat i doskonale wie jak to robić.
W Internecie jest dużo artykułów na ten temat. Często są porozsiewane w różnych miejscach. Dają dobre wskazówki ale nie traktują tematu nagrywania, publikowania, promowania podcastów kompleksowo. A ja nie chciałem tracić czasu na zbieranie wszystkich elementów podcastowej układanki w jedną całość. Znalazłem nawet kilka płatnych kursów od zagranicznych podcasterów. Chciałem już nawet kupić kurs Pata Flynna, którego bardzo cenię za to co robi. Ale szczerze mówiąc dosyć wysoka cena kursu trochę mnie powstrzymywała przed ostateczną decyzją.
Akurat tak się złożyło, że w tym samym czasie usłyszałem w podcaście “Mała Wielka Firma”, że Marek Jankowski właśnie wypuścił swój autorski kurs PodcastPro dla osób, które chciałyby rozpocząć nagrywanie podcastu. Wyglądało to trochę jak zrządzenie losu. Ja właśnie szukałem kursu dla podcasterów i za chwilę taki kurs się automagicznie pojawił.
Marka Jankowskiego znam od lat z jego podcastu. To chyba jeden z najlepszych i najpopularniejszych polskich podcasterów. Pomyślałem, że zagraniczni podcasterzy mają najlepsze kursy dla zagranicznej publiczności. A Marek prowadzi swój podcast dla polskich słuchaczy, zna nasze lokalne realia więc będzie najlepszym nauczycielem podcastingu w Polsce 🙂
Wiedziałem, że merytorycznie kurs będzie świetny a dodatkowo cena kursu Marka była kilka razy niższa niż cena kursu Pata. Nie musiałem się już dłużej zastanawiać. Po prostu kupiłem kurs PodcastPro i od razu zacząłem przerabiać pierwsze lekcje.
Miłym dodatkiem do kursu był dostęp do zamkniętej grupy na facebooku dla uczestników kursu. W zasadzie to cały czas mam dostęp do tej grupy. Mega plusem jest to, że Marek osobiście odpowiada na moje pytania. Nawet dziś! Dodatkowo inni uczestnicy oceniają moje nagrania i sugerują co poprawić.
Oto czego nowego dowiedziałem się z kursu Marka a o czym nie miałem pojęcia nagrywając pierwszy odcinek podcastu.
- Skąd brać ciekawe tematy do podcastu.
- Przy pomocy jakiego sprzętu nagrywać podcast. Moje słuchawki z mikrofonem poszły w odstawkę a jakość dźwięku moich kolejnych nagrań jest teraz dużo lepsza.
- Jak wyciszyć pomieszczenie do nagrywania podcastu. Wcale nie musimy siedzieć w szafie. No chyba, że ktoś lubi to może.
- Skąd pobrać muzykę do podcastu. Z jakich darmowych programów graficznych korzystać do samodzielnego tworzenia okładki podcastu i innych grafik do odcinków.
- Jak nagrywać dźwięk w dobrej jakości i w jakich darmowych aplikacjach go potem obrabiać. Nie miałem pojęcia, że istnieje coś takiego jak automatyczny mastering dźwięku 🙂
- Jak ćwiczyć swój głos, żeby był bardziej “radiowy”. Dzięki temu będzie się nas przyjemniej i chętniej słuchało.
- Jak nagrywać rozmowy z gośćmi. Jak się do nich przygotować. Co wysłać naszemu rozmówcy przed wywiadem. Dla mnie było to coś czego bardzo potrzebowałem bo mój podcast opiera się w zasadzie tylko na wywiadach.
- Jak gotowy materiał przygotować na publikacji. Okazało się, że nie wystarczy wrzucić plik pm3 na swojego WordPressa. Warto mieć zewnętrzny hosting dla plików audio dzięki czemu może je pobierać dużo osób w tym samym czasie. Dodatkowo plik z nagraniem musi być odpowiednio otagowany i opisany, żeby można go było wyszukiwać w Internecie.
- Jak dodać podcast do iTunes i innych silników wyszukiwania, żeby inni mogli go samodzielnie znaleźć w Internecie.
- Jak pozyskiwać nowych słuchaczy. Tu jest garść praktycznych porad, których mogą udzielić tylko doświadczeni podcasterzy. Tacy ludzie wiedzą doskonale jak trafiać do nowych odbiorców.
A oto jak wygląda sam kurs od środka. Po zalogowaniu się ujrzałem taką oto stronę powitalną.
Czy kurs Marka rzeczywiście mi się przydał?
Wystarczy, że przesłuchasz pierwszy odcinek mojego podcastu a następnie czwarty odcinek. Różnica jest kolosalna. Nagranie jest w dużo lepszej jakości. Rozmowa jest bardziej naturalna i na luzie. Odcinek wysłuchało więcej osób. Generalnie wszystko jest na DUŻY PLUS. Cały czas się uczę więc mam jeszcze sporo do poprawy. Ale dzięki kursowi Marka mój warsztat podcastera jest teraz na innym poziomie.
Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem własnego podcastu to z czystym sumieniem polecam kurs PodcastPro. Gdybym miał jeszcze raz rozpocząć nagrywanie swojego podcastu to nie popełniałbym takich błędów jak na początku i od razu skorzystał bym z rad profesjonalisty!
Musisz wiedzieć, że link do kursu PodcastPro zawarty w tym wpisie to mój tak zwany link afiliacyjny. Oznacza to tyle, że jeśli klikniesz w niego i zdecydujesz się kupić kurs Marka to ja otrzymam drobną prowizję. Dla Ciebie nie wiąże się to z żadną dodatkową opłatą. Sam jestem uczestnikiem kursu Marka dlatego z czystym sumieniem polecam go również i Tobie. Jeśli zdecydujesz się na zakup to napisz na facebooku w zamkniętej grupie kursu, że dowiedziałeś się o nim na moim blogu. Będzie mi bardzo miło z tego powodu 🙂
JEDNA rzecz, której zabrakło mi w kursie…
Aby nie było tak kolorowo, że tylko zachwalam kurs Marka to napiszę o jednej rzeczy, której mi zabrakło.
Brakowało mi wskazówek jak zintegrować podcast z moim blogiem na WordPressie. Co prawda Marek opisuje bardzo dobry hosting dla plików z podcastem, który udostępnia darmową wtyczkę WordPress do osadzania nagrań na swoim blogu. Jest to świetne rozwiązanie, które w prosty sposób pozwala na szybką i prostą integrację.
Mnie jednak interesowała większa kontrola nad podcastem na moim blogu. Chciałem stworzyć oddzielną stronę dedykowaną tylko podcastowi w ramach bloga. Chciałem udostępniać źródło podcastu (feed) bezpośrednio na mojej stronie, żeby mieć nad tym pełną kontrolę. Chciałem mieć możliwość decydowania o tym jak ma wyglądać odtwarzacz audio na mojej stronie. Chciałem, żeby podcast na blogu był jak najlepiej zoptymalizowany pod SEO.
Na początku tego wpisu wspomniałem, że przy tworzeniu pierwszego odcinku podcastu zainstalowałem na blogu wtyczkę do podcastów. Chociaż wtedy szukałem prostego rozwiązania to okazało się, że wtyczka którą wybrałem jest świetna. Ma dwa tryby. Jeden podstawowy, który pozwala na szybką, uproszczoną konfigurację w trzech krokach. Skorzystałem z tej opcji przy starcie mojego podcastu. Drugi tryb jest zaawansowany, z dużą ilością najróżniejszych ustawień. Po przerobieniu kursu Marka uświadomiłem sobie, że właśnie tego potrzebuje mój podcast.
Wtyczka, z której korzystam to PowerPress.
Marek, jeśli kiedykolwiek przeczytasz ten wpis, rozważ dodanie w swoim kursie PodcastPro dodatkowej lekcji opisującej działanie wtyczki PowerPress oraz jej konfigurację. Pewnie znajdzie się część kursantów takich jak ja, którzy wolą samodzielnie zbudować blog i mieć zaawansowane narzędzie do publikacji kolejnych odcinków podcastu w swoim blogowym ogródku 😉
PowerPress taki podcastowy mini kombajn dla WordPressa. Wtyczka jest zupełnie darmowa. Jej wydawcą jest Blurry. Jest to płatna platforma hostingowa do podcastów. Nie musisz z niej korzystać jeśli nie chcesz. Ja korzystam z innej polecanej w kursie przez Marka. Oto kilka funkcjonalności wtyczki:
- Wspiera automatyczne dodawania nowych odcinków podcastu do iTunes, Google Play, Stitcher, TunelIn oraz Blubrry.
- Ma wbudowane odtwarzacze audio/video w HTML5. Taki odtwarzacz możesz zobaczyć na mojej podstronie z podcastami.
- Tworzy oddzielną stronę gdzie można zasubskrybować nasz podcast.
- Wspiera SEO! Ta opcja jest super. Dzięki niej podcast łatwiej się indeksuje w Google oraz iTunes.
- Jeśli korzystasz z innej podobnej wtyczki ale nie jesteś zadowolony to możesz zaimportować swój podcast przy pomocy PowerPress.
A tak to wygląda w praktyce:
Wtyczka wyświetla taki oto odtwarzacz. Można za jego pomocą odsłuchać nagranie bezpośrednio na blogu lub pobrać plik mp3 na swój dysk. Pod odtwarzaczem są różne opcje Subskrypcji. Do wyboru do koloru. Najpierw oczywiście trzeba je skonfigurować w ustawieniach samej wtyczki.
Jeśli chcę opublikować nowy odcinek podcastu na blogu to po prostu dodaję zwykły wpis. Na dole wpisu jest opcja “Podcast Episode”. Tutaj dodaję link do mojego pliku mp3 z nagranym wcześniej podcastem. Wtyczka jest taka sprytna, że sama określa ile zajmuje plik oraz ile czasu trwa dany odcinek. Dodatkowo dla nowych odcinków zacząłem dodawać oddzielne zdjęcie wyróżniające je spośród innych odcinków. Coraz więcej aplikacji do odtwarzania podcastów to wspiera.
Jak widzisz na screenie są tam też opcje dla iTunes. Nie wypełniam ich w tym miejscu bo nie muszę. Uzupełniają się automatycznie na podstawie ustawień zaawansowanych PowerPress.
Parę słów na koniec przyszły podcasterze
Własny podcast to dużo frajdy i satysfakcji. Możesz się dzielić wiedzą z całym światem i poznawać nowych ludzi. Jeśli zastanawiasz się nad tym czy i Ty mógłbyś zacząć nagrywać swoje internetowe audycje to mam dla Ciebie tylko jedną radę. RÓB TO. Po prostu zacznij to robić. Pierwszy odcinek nie będzie najlepszy. Ale każdy kolejny będzie trochę bardziej udany.
Możesz tak jak ja wystartować zupełnie amatorsko tylko po to, żeby się przełamać. Nie przejmuj się jeśli na początku nie wiesz co robić i jak zabrać się za nagrywanie świetnego podcastu. Nikt na początku tego nie wie. Z czasem będzie szło Ci coraz lepiej. Jeśli od razu chcesz poznać podcastowy warsztat od kuchni i wskoczyć na wyższy poziom to polecam skorzystać z kursu Marka.
Jeśli nie jesteś przekonany czy sprawdzisz się jako podcaster a mimo to chcesz spróbować to nie musisz wydawać żadnych pieniędzy na kurs. Po prostu nagraj samodzielnie jeden, dwa, trzy odcinki i zobacz jaki jest efekt. Jeśli będzie coraz lepszy to może masz do tego wrodzony talent i nie potrzebujesz, żadnego podcastowego mentora. Jeśli jednak z czasem uznasz, że warto poszerzyć swoją wiedzę o warsztacie podcastera to polecam Marka jako mistrza tego tematu 🙂
Jak promować własny podcast?
Z czasem gdy już zaczniesz nagrywać więcej odcinków swojego podcastu będziesz docierać do większej ilości słuchaczy. Dobra promocja Ci w tym na pewno pomoże. Dlatego napisałem poradnik, opisujące najlepszy metody promocji podcastu pod tytułem: “Jak promować podcast“.