Jak założyć i skonfigurować stronę niszową? Zanim opublikujesz pierwszy artykuł
Jeśli zastanawiasz się jak założyć stronę niszową to w tym wpisie znajdziesz odpowiedź. Strona tematyczna może być zbudowana na wiele sposobów. Nie trzeba mieć praktycznie żadnej technicznej wiedzy, żeby uruchomić taką witrynę. Nie musisz być programistą. Pokażę Ci w jaki sposób ja skonfigurowałem stronę niszową używając WordPressa jako bazy. Wymienię wtyczki, które warto zastosować. Opiszę w jaki sposób zoptymalizowałem stronę pod wyszukiwarki, żeby była jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.
Zachęcam Cię do powtórzenia tego procesu w przypadku własnej strony niszowej. Jeśli budujesz stronę w inny dobrze sprawdzony przez Ciebie sposób to proszę podziel się nim ze mną w komentarzu do tego wpisu.
KROK 1. Strona niszowa jako blog
Do budowy strony niszowej polecam zastosować WordPressa. Czyli najpopularniejszy silnik do budowy blogów oraz do małych i dużych stron internetowych. Jest prosty, darmowy, można go rozbudowywać o dowolne funkcjonalności za pomocą odpowiednich wtyczek. Wygląd strony można zmieniać za pomocą wielu skórek. Dodatkowo WordPress daje się świetnie zoptymalizować pod wyszukiwarki tak, dzięki temu treść którą stworzysz i opublikujesz na stronie będzie wysoko w wynikach wyszukiwania.
Zanim zaczniesz zabawę z WordPressem potrzebujesz dwóch rzeczy:
- Hosting – polecam wybrać szybki, sprawdzony, bezpieczny i zoptymalizowany hosting pod WordPressa. Ja korzystam z firmy ZenBox od lat i polecam ich usługi. Nie mają sobie równych jeśli chodzi o szybkość działania ich wsparcia technicznego. Odpowiadają dosłownie od razu na każde zgłoszenie. To właśnie tam jest hostowany blog, który teraz czytasz jak i moja strona niszowa. Hosting jest płatny. Kosztuje 150zł na rok (135zł po zniżce z moim kodem rabatowym = 11,25zł na miesiąc). Alternatywą dla płatnego hostingu jest darmowy hosting WordPress.org. Ma on jednak poważne wady, które dyskwalifikują go jako odpowiedni hosting pod stronę niszową. Przede wszystkim strony mają adres w domenie wordpress.org, czyli adres mojej strony wyglądałby tak mojsmarthome.wordpress.org. Przez to byłby zawsze niżej w wynikach wyszukiwania niż strony z własnym, unikalnym adresem. Dodatkowo w darmowej wersji hostingu nie możesz instalować dowolnych wtyczek, jedynie wybrane. W darmowej wersji będą się wyświetlać reklamy, nad którymi nie masz kontroli nie zarabiasz na nich. Te wady darmowego hostingu wystarczą, żeby go skreślić na etapie wyboru.
- Domena – domena to inaczej adres Twojej strony w Internecie. W poprzednim wpisie opisałem jakimi zasadami kierowałem się przy wyborze domeny dla mojej strony niszowej. Dobrze jest w niej zawrzeć główne słowa kluczowe z Twojej niszy. Kolejnym ważnym aspektem jest zarejestrowanie domeny z końcówką .PL
Odpuść sobie inne końcówki typu .ORG, .NET, .INFO, .EU nawet jeśli będą wolne dla idealnej kombinacji Twoich słów kluczowych. Końcówka .PL pomoże w skutecznym pozycjonowaniu strony.
Każdą domenę rejestruje w firmie NAZWA.pl ponieważ przez pierwszy rok jest zupełnie za darmo. W tej ofercie nie ma haczyków.
Powyższe linki do ZenBox oraz NAZWA to moje linki partnerskie. Jeśli z nich skorzystasz to dostanę drobną prowizję. Polecam je bo sam z nich korzystam i wiem, że Tobie się również przydadzą przy budowaniu strony niszowej.
KROK 2. Jak założyć i skonfigurować bloga pod stronę niszową?
Cały proces zakładania bloga opisałem w poniższym poradniku. Jest tam cała instrukcja krok po kroku jak założyć konto hostingowe oraz domenę. Z poradnika dowiesz się również jak zainstalować automatycznie WordPressa i przeprowadzić podstawową konfigurację. Wszytko opisałem w prosty sposób, żeby dosłownie każdy mógł sobie poradzić z samodzielną instalacją i konfiguracją bloga. Ty też dasz radę 🙂 Z poradnika skorzystało już prawie 200 osób, mam nadzieję, że pomoże również i Tobie.
KROK3. Dobre praktyki dla strony niszowej
Gdy uruchomisz już bloga, którego przekształcisz za chwilę w stronę niszową polecam zrobić dwie rzeczy, dzięki którym zyskasz przewagę nad innymi stronami już na starcie.
Zabezpiecz swoją stronę niszową
Wiele stron i blogów postawionych na WordPressie, które odwiedzam nie jest zabezpieczonych. Trochę to przerażające jak ich właściciele beztrosko podchodzą do tego tematu. Nie każdy wie, że poprawnie zabezpieczona strona będzie traktowana przez wyszukiwarki jako bardzie godna zaufania. Dzięki temu będzie wyżej w wynikach wyszukiwania a o to nam chodzi w przypadku strony niszowej.
Polecam wykonać kroki z poniższego poradnika. Jeśli korzystasz z hostingu w ZenBox to polecam aktywować darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt. Instrukcja jak go włączyć jest tutaj. Aktywny certyfikat SSL pozytywnie wpływa na wyniki wyszukiwania Twojej strony w Google.
Zoptymalizuj i przyspiesz swoją stronę niszową
Szybkość wczytywania strony jest bardzo ważna. Im strona się szybciej wczytuje tym lepiej. Mniej ludzi podejmie decyzję o jej opuszczeniu jeszcze zanim zdąży się cała załadować.
Obecnie większość wejść na stronę będzie pochodzić z ruchu mobilnego. To znaczy, że Twoja strona niszowa musi być zoptymalizowana pod smartphony.
Wykonaj kroki z tego poradnika. Dzięki nim przyspieszysz swoją stronę kilkukrotnie już na starcie. Szybkość strony to kolejny czynnik, który pozytywnie wpływa na wysoki wynik wyszukiwania Twojej strony tematycznej w Google.
W dwóch powyższych poradnikach wymieniłem szereg wtyczek, które są pomocne do zabezpieczenia i optymalizacji strony. Zakładam, że je zainstalowałeś i skonfigurowałeś 🙂 Możemy teraz przejść dalej.
KROK 4. Jakie wtyczki wybrać dla strony niszowej?
W dwóch poprzednik krokach miałeś już dużo wspólnego z konfiguracją samego WordPressa oraz instalacją przydatnych wtyczek. Nie będę zatem opisywał jak dokładnie instaluje się pluginy. Zakładam, że opanowałeś już tę sztukę 🙂
Oto wtyczki, które polecam do optymalizacji treści pod kątem SEO:
Yoast SEO
Uwielbiam tę wtyczkę za to, że dzięki niej każdy laik może napisać treść doskonale zoptymalizowaną pod wyszukiwarkę Google. Jak to możliwe?
W trakcie pisania artykułu wtyczka na bieżąco analizuje Twoją streść i podpowiada co należy poprawić, żeby artykuł był zoptymalizowany pod wyszukiwarkę. To proste i genialne zarazem.
Wtyczka jest zupełnie darmowa i możesz ją pobrać TUTAJ.
Google XML sitemaps
Ta wtyczka wygeneruje mapę strony w XML. Taka mapa jest potrzebna, żeby informować Google i inne wyszukiwarki o zmianach wprowadzanych na stronie. Gdy opublikujesz nowy wpis, Google natychmiast się o tym dowie więc będzie mógł zaindeksować Twoją treść.
Wtyczka działa automatycznie i praktycznie nie wymaga konfiguracji.
Oto przykład Sitemapy XML dla mojej strony niszowej https://mojsmarthome.pl/sitemap.xml
Gdy już wygenerujesz mapę swojej strony, dodaj ją w Google Search Console. Dzięki temu Google od razu zacznie indeksować Twoje treści.
Wtyczka jest darmowa i możesz ją pobrać TUTAJ.
Accelerated Mobile Pages
Pisałem już wcześniej o optymalizacji strony, żeby była jak najszybsza. Nie wspominałem jednak o AMP. To taki standard tworzenia stron pod smartphony, który pozwala ładować je jeszcze szybciej. Minus jest taki, że część treści na stronie nie będzie widoczna. Chodzi głównie o zewnętrzne skrypty, które generują na stronie na przykład przyciski mediów społecznościowych albo inne graficzne elementy.
Celem jest załadowanie strony błyskawicznie, żeby jej czytelnik nie zamknął jej ze względu na długi czas wczytywania. Idea bardzo słuszna. Dodatkowo Google premiuje takie strony w wynikach wyszukiwania. To doskonały argument, żeby wykorzystać wtyczkę AMP do budowania strony niszowej.
Gdy już aktywujesz wtyczkę na swojej stronie możesz przetestować w narzędziu Google AMP Test czy Twoja strona spełnia standard. Wynik powinien wyglądać tak jak na poniższym screenie. Jeśli wszystko będzie OK, kliknij link PRZEŚLIJ DO GOOGLE.
Wtyczka jest darmowa i możesz ją pobrać TUTAJ.
Oto wtyczka, którą polecam do zbierania statystyk odwiedzin:
Google Analytics Dashboard for WP (GADWP)
Google Analytics to darmowe narzędzie zbierające informacje o odwiedzających Twoją stronę niszową. Jeśli nie masz tam konta to zarejestruj je tutaj. Będziesz go potrzebował, żeby skonfigurować wtyczkę GADWP.
Dzięki tej wtyczce będziesz wiedział czy Twoja strona zyskuje na popularności. Dowiesz się ile osób ją odwiedza i skąd przychodzą. Dzięki tym danym upewnisz się czy Twoje wysiłki włożone w tworzenie kolejnych treści na stronie przynoszą rezultaty.
Wtyczka jest darmowa i możesz ją pobrać TUTAJ.
Oto wtyczka, którą polecam do skracania linków partnerskich:
Pretty Links
Jeśli chcesz na swojej stronie niszowej umieszczać linki afiliacyjne i w ten sposób zarabiać to ta wtyczka jest świetnym wyborem. Dzięki niej skrócisz swoje unikalne linki partnerskie i nadasz im przyjaźniejszą formę. Jeśli z jakiegoś powodu Twój unikalny link partnerski miałby się zmienić to nie będziesz musiał go aktualizować w każdym miejscu gdzie go umieścisz ponieważ wystarczy to zrobić w ramach wtyczki.
Dodatkowo będziesz widziała statystyki kliknięć w Twój link afiliacyjny. Zobaczysz kiedy jest najchętniej klikalny. To może być przydatne jeśli będziesz promował sezonowe produkty.
Wtyczka jest darmowa i możesz ją pobrać TUTAJ.
KROK 5. Jaki szablon graficzny wybrać?
WordPress jest bardzo elastyczny jeśli chodzi o wygląd strony. Istnieje wiele darmowych i płatnych szablonów graficznych, które możesz wypróbować zanim wybierzesz taki, który przypadnie Ci do gustu.
Dla mojej strony niszowej wybrałem darmowy szablon, który dobrze znam ponieważ blog KierunekWolnosc.pl z niego korzysta. Mowa o skórce Hueman. Możliwe, że w przyszłości ją zmienię na inna płatną templatkę.
Możesz ją śmiało wypróbować na potrzeby swojej strony niszowej. Jeśli obawiasz się, że Twoja strona będzie podobna do tysięcy innych to polecam wybrać od razu płatną skórkę na przykład z WooCommerce.
Ja korzystam z Hueman ponieważ skórka jest dopracowana, ma wsparcie techniczne. Jest responsywne. Można dowolnie zmieniać kolory i układ treści. A co najważniejsze wspiera kilka przydatnych opcji SEO, widocznych na poniższym screenie.
Nie przejmuj się na początku wyglądem strony. Niewiele osób ją zobaczy w dniu kiedy powstanie. Skup się na tworzeniu wartościowych treści, które z czasem przyciągną czytelników. Ważne jest, żeby zawierały słowa kluczowe, które mają wywindować Cię na pierwszą stronę wyników wyszukiwania w Google. Treści musi być dobrze ustrukturyzowana i otagowana. Następnie przyjdzie czas na zdobywanie linków prowadzących do Twojej strony tematycznej.
Podsumowanie
Z tego wpisu dowiedziałeś się jak założyć i skonfigurować stronę niszową. Jeśli wykonałeś wszystkie kroki opisane wyżej to masz bezpieczną i zoptymalizowaną pod wyszukiwarki platformę do tworzenia wartościowej treści.
Zanim napiszesz pierwszy artykuł naszpikowany słowami kluczowymi rzuć okiem jeszcze raz na mój wpis o tym jak znalazłem się w TOP wyników wyszukiwania Google. Jest tam kilka wskazówek, których nie poruszyłem w tym poradniku a warto z nich skorzystać.
Jeśli ten poradnik jest dla Ciebie przydatny napisz mi o tym w komentarzu. Będzie to dla mnie pozytywna motywacja do dalszej pracy nad: #ProjektStronaNiszowa