Jak zbudować stronę niszową?
Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie stworzenie tematycznej strony, takiej “niche website”. Chciałbym się przekonać czy w dzisiejszych czasach można jeszcze stworzyć taką stronę niszową, wypromować ją bez płatnych reklam i osiągnąć na niej jakikolwiek dochód pasywny.
Co to jest strona niszowa (niche website)?
Jeśli nigdy nie spotkałeś się z określeniem typu strona niszowa, strona tematyczna lub niche website to spieszę z wyjaśnieniem.
To taki rodzaj strony internetowej skupiającej się wokół jakiejś konkretnej tematyki, tak zwanej niszy.
Może to być blog o psach rasy maltańczyk albo serwis o nauce gry na gitarze basowej. Może zawierać dużą liczbę artykułów lub wręcz przeciwnie. Nie ma reguły. Ważne jest, żeby obracał się głównie wokół jednej, konkretnej tematyki.
Co można osiągnąć dzięki stronie niszowej?
Strona tematyczna to świetne miejsce skupiającej ludzi zainteresowanych konkretną tematyką. Czyli kogoś kto szuka rozwiązania swojego problemu lub chce się dowiedzieć więcej na konkretny temat. Takim ludziom można rekomendować produkty lub usługi odpowiadające ich potrzebom.
Nie trzeba mieć własnego produktu. Jeśli takie produkty lub usługi mają swoje programy afiliacyjne, właściciel strony tematycznej może generować dochód pasywny. To właśnie w afiliacji widzę największy potencjał w stronie niszowej jeśli chodzi o zarabianie.
Moja strategia na zbudowanie dochodowej strony tematycznej typu “niche website”
Jak zbudować dochodową stronę niszową? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Moja strategia na zbudowanie strony tematycznej jest następująca:
- Znalezienie niszy, w ramach której warto zbudować stronę tematyczną.
- Stworzenie strony.
- Zdobycie ruchu na stronie.
- Nowi ludzie odwiedzający stronę klikają w linki afiliacyjne i kupują interesujące ich produkty.
- Otrzymuję prowizje od sprzedaży i w ten sposób generuję dochody pasywne.
W powyższej strategi jest jeden punkt, który potencjalnie może być problemem.
Zdobywanie ruchu na stronie szczególnie na początku jej istnienia jest zawsze największym problemem.Kliknij, aby TweetnąćJak przekonać potencjalnych czytelników, że odpowiedź na ich pytania znajduje się na mojej stronie tematycznej? Moją odpowiedzią na to pytanie jest dobre SEO. Czyli pisanie artykułów w taki sposób, żeby były doskonale indeksowane przez przeglądarki internetowe i trafiały na pierwsze strony w wynikach wyszukiwania.
Strategia SEO długiego ogona – long tail
Co to jest ten długi ogon? Chodzi o słowa kluczowe, z których trafiają ludzie z wyszukiwarki prosto na naszą stronę tematyczną. Dzisiaj konkurencja na popularne frazy kluczowe jest ogromna. Jeśli chcesz wypromować jaką konkretną frazę musisz się liczyć z wydaniem dużych sum pieniędzy.
Dlatego moją strategią jest pisanie artykułów w taki sposób, żeby zawierały słowa kluczowe z długiego ogona. Będą to frazy składające się z co najmniej kliku słów. W jednym artykule planuję zawierać jak najwięcej takich fraz dzięki czemu moja stroną powinna się znaleźć wysoko w wynikach wyszukiwania w wielu przypadkach.
Ile czasu potrwa budowa strony tematycznej?
Moją stronę niszową planuje oprzeć na silniku wordpressa tak jak ten blog. Znam już dobrze tę platformę więc nie będzie to dla mnie problemem. Przy budowie “niche website” wykonam takie same kroki, które opisałem w poradniku jak zbudować bloga.
Budowa samej platformy wraz z jej konfiguracją zajmie mi raptem kilka godzin.
O wiele bardzie czasochłonna częścią tego procesu będzie pisanie wartościowych artykułów zawierających wiele słów kluczowych z długiego ogona. W moim przypadku czas potrzebny na napisanie jednego artykułu to kilka godzin.
Jako, że nie chcę poświęcać dużo czasu na tworzenie strony niszowej ilość artykułów będzie ograniczona do zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu. Jak widzisz planuję zbudować niewielką stronę, ale wypełnioną konkretnymi i wartościowymi wpisami.
Wykorzystywanie SEO do promocji treści w Internecie to raczej długotrwałe zadanie. Nastawiam się raczej na maraton niż sprint jeśli chodzi o zdobywanie nowych czytelników.
Na cały eksperyment chcę dać sobie pół roku. Przez sześć miesięcy planuję regularnie dodawać nowe artykuły, żeby moja strona niszowa żyła.
Budowanie strony niszowej (niche website) to maraton. Droga do osiągnięcia sukcesu jest bardzo długa. Trzeba wytrwale dodawać nowe treści, żeby stworzyć i wypromować wartościową stronę tematyczną.Kliknij, aby TweetnąćRaportowanie wyników dotyczących rozwoju strony niszowej
Chcę regularnie dzielić się z Tobą wynikami prac nad stroną niszową. Dlatego będę co miesiąc opisywał postępy prac nad stroną. Pokażę Ci od środka jak wygląda moja praca nad “niche website”.
Będę używał Google Analytics do mierzenia ilości odwiedzających. Zatem możesz się spodziewać paru grafów i tabel z konkretnymi wynikami.
Na początku nie spodziewam się spektakularnych wyników. Ale to raczej projekt rozpisany na długie miesiące niż na kilka tygodni. Jeśli uda mi się wszystko zrobić dobrze to na końcu powinienem pochwalić się przed Tobą moim kolejnym sposobem na generowanie dochodu pasywnego.
Czy Ty również podejmiesz wyzwanie i zbudujesz razem ze mną swoją stronę niszową?
Jeśli tak jak mi chodzi Ci po głowie zbudowanie swojej pierwszej strony niszowej i wygenerowanie przy jej pomocy choćby najmniejszych dochodów pasywnych to zapraszam do wyzwania.
Będę dzielił się z Tobą metodami na budowę typowej “niche website”. Możesz je śmiało stosować równolegle ze mną i budować swoją własną stronę. Będzie mi dużo raźniej wiedząc, że i Ty przechodzisz ten sam proces co ja. Możemy się razem dopingować i motywować do działania. Musisz się nastawić na sporo pracy, której efektów nie będzie widać przez długi czas. Myślę, że jednak na końcu uda nam się zbudować coś fajnego a do tego przynoszącego wymierne zyski.
Zachęcam Cię do regularnego dokumentowania postępów nad swoją stroną tematyczną w mediach społecznościowych przy pomocy hashtaga
#ProjektStronaNiszowa
Dzięki temu będę mógł łatwo Cię odszukać i śledzić Twoje osiągnięcia.
Kolejne kroki
Pomysł na stworzenie strony niszowej już wykiełkował. Teraz wystarczy go pielęgnować, żeby wyrosło z niego coś wspaniałego.
W następnym wpisie dotyczącym budowy strony tematycznej opiszę jak wybrałem niszę, w której będę się obracał przez najbliższe pół roku budując moja wymarzoną niche website, która ma mi przynieść kolejne źródełko dochodów pasywnych.
Napisz mi teraz w komentarzu, czy Ty również planujesz zbudowanie swojej strony niszowej? A jeśli nie, to co Cię przed tym powstrzymuje?
- KROK 1. Jak zbudować stronę niszową?
- KROK 2. Jak wybrać dochodową niszę?
- KROK 3. Jak wybrać najlepsze słowa kluczowe do pozycjonowania strony niszowej?
- KROK 4. Jak założyć i skonfigurować stronę niszową? Zanim opublikujesz pierwszy artykuł
- Ciąg Dalszy Nastąpi…