Jak zbudować stronę niszową?

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie stworzenie tematycznej strony, takiej „niche website”.  Chciałbym się przekonać czy w dzisiejszych czasach można jeszcze stworzyć taką stronę niszową, wypromować ją bez płatnych reklam i osiągnąć na niej jakikolwiek dochód pasywny.

Co to jest strona niszowa (niche website)?

strona niszowa - jak zbudować stronę niszową

Jeśli nigdy nie spotkałeś się z określeniem typu strona niszowa, strona tematyczna lub niche website to spieszę z wyjaśnieniem.

To taki rodzaj strony internetowej skupiającej się wokół jakiejś konkretnej tematyki, tak zwanej niszy.

Może to być blog o psach rasy maltańczyk albo serwis o nauce gry na gitarze basowej. Może zawierać dużą liczbę artykułów lub wręcz przeciwnie. Nie ma reguły. Ważne jest, żeby obracał się głównie wokół jednej, konkretnej tematyki.

Co można osiągnąć dzięki stronie niszowej?

Strona tematyczna to świetne miejsce skupiającej ludzi zainteresowanych konkretną tematyką. Czyli kogoś kto szuka rozwiązania swojego problemu lub chce się dowiedzieć więcej na konkretny temat. Takim ludziom można rekomendować produkty lub usługi odpowiadające ich potrzebom.

Nie trzeba mieć własnego produktu. Jeśli takie produkty lub usługi mają swoje programy afiliacyjne, właściciel strony tematycznej może generować dochód pasywny. To właśnie w afiliacji widzę największy potencjał w stronie niszowej jeśli chodzi o zarabianie.

Moja strategia na zbudowanie dochodowej strony tematycznej typu „niche website”

Jak zbudować dochodową stronę niszową? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Moja strategia na zbudowanie strony tematycznej jest następująca:

 1. Znalezienie niszy, w ramach której warto zbudować stronę tematyczną.
 2. Stworzenie strony.
 3. Zdobycie ruchu na stronie.
 4. Nowi ludzie odwiedzający stronę klikają w linki afiliacyjne i kupują interesujące ich produkty.
 5. Otrzymuję prowizje od sprzedaży i w ten sposób generuję dochody pasywne.

W powyższej strategi jest jeden punkt, który potencjalnie może być problemem.

Zdobywanie ruchu na stronie szczególnie na początku jej istnienia jest zawsze największym problemem.Kliknij, aby Tweetnąć

Jak przekonać potencjalnych czytelników, że odpowiedź na ich pytania znajduje się na mojej stronie tematycznej? Moją odpowiedzią na to pytanie jest dobre SEO. Czyli pisanie artykułów w taki sposób, żeby były doskonale indeksowane przez przeglądarki internetowe i trafiały na pierwsze strony w wynikach wyszukiwania.

Strategia SEO długiego ogona – long tail

Co to jest ten długi ogon? Chodzi o słowa kluczowe, z których trafiają ludzie z wyszukiwarki prosto na naszą stronę tematyczną. Dzisiaj konkurencja na popularne frazy kluczowe jest ogromna. Jeśli chcesz wypromować jaką konkretną frazę musisz się liczyć z wydaniem dużych sum pieniędzy.

Dlatego moją strategią jest pisanie artykułów w taki sposób, żeby zawierały słowa kluczowe z długiego ogona. Będą to frazy składające się z co najmniej kliku słów. W jednym artykule planuję zawierać jak najwięcej takich fraz dzięki czemu moja stroną powinna się znaleźć wysoko w wynikach wyszukiwania w wielu przypadkach.

Ile czasu potrwa budowa strony tematycznej?

Moją stronę niszową planuje oprzeć na silniku wordpressa tak jak ten blog. Znam już dobrze tę platformę więc nie będzie to dla mnie problemem. Przy budowie „niche website” wykonam takie same kroki, które opisałem w poradniku jak zbudować bloga.

Budowa samej platformy wraz z jej konfiguracją zajmie mi raptem kilka godzin.

O wiele bardzie czasochłonna częścią tego procesu będzie pisanie wartościowych artykułów zawierających wiele słów kluczowych z długiego ogona. W moim przypadku czas potrzebny na napisanie jednego artykułu to kilka godzin.

Jako, że nie chcę poświęcać dużo czasu na tworzenie strony niszowej ilość artykułów będzie ograniczona do zaledwie kilkunastu lub kilkudziesięciu. Jak widzisz planuję zbudować niewielką stronę, ale wypełnioną konkretnymi i wartościowymi wpisami.

Wykorzystywanie SEO do promocji treści w Internecie to raczej długotrwałe zadanie. Nastawiam się raczej na maraton niż sprint jeśli chodzi o zdobywanie nowych czytelników.

Na cały eksperyment chcę dać sobie pół roku. Przez sześć miesięcy planuję regularnie dodawać nowe artykuły, żeby moja strona niszowa żyła.

Budowanie strony niszowej (niche website) to maraton. Droga do osiągnięcia sukcesu jest bardzo długa. Trzeba wytrwale dodawać nowe treści, żeby stworzyć i wypromować wartościową stronę tematyczną.Kliknij, aby Tweetnąć

Raportowanie wyników dotyczących rozwoju strony niszowej

Chcę regularnie dzielić się z Tobą wynikami prac nad stroną niszową. Dlatego będę co miesiąc opisywał postępy prac nad stroną. Pokażę Ci od środka jak wygląda moja praca nad „niche website”.

Będę używał Google Analytics do mierzenia ilości odwiedzających. Zatem możesz się spodziewać paru grafów i tabel z konkretnymi wynikami.

Na początku nie spodziewam się spektakularnych wyników. Ale to raczej projekt rozpisany na długie miesiące niż na kilka tygodni. Jeśli uda mi się wszystko zrobić dobrze to na końcu powinienem pochwalić się przed Tobą moim kolejnym sposobem na generowanie dochodu pasywnego.

Czy Ty również podejmiesz wyzwanie i zbudujesz razem ze mną swoją stronę niszową?

Jeśli tak jak mi chodzi Ci po głowie zbudowanie swojej pierwszej strony niszowej i wygenerowanie przy jej pomocy choćby najmniejszych dochodów pasywnych to zapraszam do wyzwania.

Będę dzielił się z Tobą metodami na budowę typowej „niche website”. Możesz je śmiało stosować równolegle ze mną i budować swoją własną stronę. Będzie mi dużo raźniej wiedząc, że i Ty przechodzisz ten sam proces co ja. Możemy się razem dopingować i motywować do działania. Musisz się nastawić na sporo pracy, której efektów nie będzie widać przez długi czas. Myślę, że jednak na końcu uda nam się zbudować coś fajnego a do tego przynoszącego wymierne zyski.

Zachęcam Cię do regularnego dokumentowania postępów nad swoją stroną tematyczną w mediach społecznościowych przy pomocy hashtaga

#ProjektStronaNiszowa

Dzięki temu będę mógł łatwo Cię odszukać i śledzić Twoje osiągnięcia.

Kolejne kroki

Pomysł na stworzenie strony niszowej już wykiełkował. Teraz wystarczy go pielęgnować, żeby wyrosło z niego coś wspaniałego.

W następnym wpisie dotyczącym budowy strony tematycznej opiszę jak wybrałem niszę, w której będę się obracał przez najbliższe pół roku budując moja wymarzoną niche website, która ma mi przynieść kolejne źródełko dochodów pasywnych.

Napisz mi teraz w komentarzu, czy Ty również planujesz zbudowanie swojej strony niszowej? A jeśli nie, to co Cię przed tym powstrzymuje?

 

 

Jak zbudować stronę niszową?
5 (100%) Głosy: 8

Może Ci się również spodoba

12 komentarzy

 1. Robert pisze:

  Świetna inicjatywa, z niecierpliwością będę czekał na informacje odnośnie postępów. Też zacząłem podobny projekt, ale dopiero zaczynam i jeszcze wiele mi brakuje to Twojego poziomu. Życzę powodzenia, mam nadziej, że Twoja stronka odniesie sukces.

  • Robert ja też dopiero zaczynam. Na chwilę obecną szukam i weryfikuję niszę, w której chciałbym zbudować stronę 🙂 a Ty masz już gotową stronę? Pochwalisz się?

   • Robert pisze:

    Proszę o to i stronka http://www.jakzdacegzaminc1.pl/
    Na razie muszę zorganizować więcej czasu, bo jest tak jak piszesz – jeden artykuł to kilka godzin. Muszę też popracować nad stroną techniczną, bo wydaje mi się, że strona zbyt wolno się ładuje. Próbowałem twój poradnik, ale nawet jak wyłączyłem wszystko wtyczki to problem zostaje, wiec będę musiał przysiąść nad wszystkim, dlatego z miłą chęcią zobaczę jak Tobie idzie, może coś mi pomoże..

    • Widziałem Twoją stronę. Masz fajną domenę dla strony niszowej. Sprawdzałeś ile jest zapytań dla słów kluczowych dla tej tematyki? Dużo jest innych stron piszących o tej tematyce? Masz już plan jak chcesz zarabiać na tej stronie? Pytam o to wszystko bo sam jestem na etapie wyboru odpowoedniej niszy 🙂
     Jeśli chodzi o szybkość Twojej strony to z chęcią pomogę i coś doradzę tylko muszę ją przeanalizować w wolnej chwili.

     • Robert pisze:

      Dzięki, za podpowiedź odnośnie certyfikatu, wydaje mi się, że strona dużo szybciej się ładuje, bo wcześniej w testach pokazywało mi 20 sekund. Chociaż nie wiem, czy ma to związek. Jeżeli problem dalej będzie się pojawiał, to z chęcią skorzystam z pomocy.
      Co do samego sprawdzania zapotrzebowania na taką tematykę, to polskich stron, poruszających dokładnie zdawanie tego egzaminu nie znalazłem. Jest kilka ciekawych stron w języku angielskim, co dla ludzi zdających ten egzamin nie stanowi żadnej bariery. Jednak wszystkie te strony, są według mnie za mało szczegółowe. Widzę, że są przeznaczone dla ludzi którzy chodzą na jakiś kurs przygotowawczy lub korepetycje i wiedzą jak ten egzamin wygląda. Zawierają głównie wskazówki i porady pomagające nam w zdaniu tego egzaminu, ale nie tłumaczą jak dokładnie to wszystko wygląda. Chciałbym, żeby strona była bazą wiedzy odnośnie tego egzaminu od a do z, czyli wchodząc na tego bloga, będziesz mógł się do niego przygotować nie wychodząc z domu. Odnośnie pomysłu na stronę, to postanowiłem parę miesięcy temu, że chce zdać taki egzamin, oprócz tego po głowie cały czas chodzi mi jakiś pasywny przychód, więc zainspirowany Patem Flynnem postanowiłem założyć tego bloga. Nie wiem do końca jak się sprawdza ilość zapytań dla słów kluczowych, pobawiłem się trochę google trendy, ale wiele z tego nie wywnioskowałem. Nastawiłem się bardziej na to, że skoro i tak przygotowuję się do tego egzaminu, to mogę przy okazji dzielić się wiedzą i zobaczę co tego będzie. Powiedziałem sobie, że w najgorszym wypadku to oprucz tego, że się przygotuje to egzaminu, to nauczę się wiele nowych rzeczy odnośnie zakładania i prowadzenia strony, co zamierzam wykorzystać w przypadku następnych projektów już nastawionych bardziej pod zarobek. Egzamin planuję zdać za jakiś rok, może półtora, więc przez ten czas zamierzam rozbudowywać stronę, bo wtedy myślę, że temat będzie wyczerpany. A odnośnie zarobku to nastawiam się przede wszystkim na e-booka. Egzamin ten kosztuje 700 zł, plus spore koszty przygotowania, więc wydaje mi się, że jak ktoś znajdzie wszystkie potrzebne informacje w jednym e-booku za 20-30 zł, to go kupi. Ja jakbym miał teraz coś takiego dostępnego, to z miła chęcią bym zapłacił. Dodatkowo myślę o afiliacjach np.: podręcznika którego używam, może jakiś kursów przygotowawczych. Na pewno chcę też sporo uwagi poświęcić na grupę wsparcia nauki na fb. Największym problem z angielskim jest słaba wymowa, wiec chciałbym, żeby tam ludzie wymieniali się kontaktami i ćwiczyli między sobą część ustna egzaminu. Wszystko zależy jaki będzie odzew. Na chwilę obecną zanim się skupie na części merytorycznej, chcę dopracować część techniczną, troszkę wygląd poprawić i założyć newslettera, więc jak masz jakiegoś przydatnego linka odnośnie tego drugiego, to chętnie zobaczę. Chcę to zrobić dobrze, szczególnie teraz przy tym całym RODO.
      Sorki za przydługiego posta chciałem w rzetelnie Ci odpowiedzieć. Jakbyś potrzebował jakiegoś feed-beku odnośnie twojej niszy, to chętnie pomogę.

     • WoW to chyba najdłuższy komentarz na moim blogu! Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź 🙂

      Robert, szczerze mówiąc certyfikat ssl nie przyspieszy Twojej strony. A dodatkowo widzę, że na Twojej stronie cały czas nie jest aktywny.
      Jeśli Twoja strona przyspieszyła to musiał być jakiś inny powód 🙂 Nadal polecam wykonać zalecenia z mojego poradnika https://kierunekwolnosc.pl/jak-przyspieszyc-blog-wordpress/
      Jeśli nie chcesz wdrażać wszystkich zaleceń to polecam zrobić dwie rzeczy:
      1. Zainstalować i skonfigurować wtyczkę W3 Total Cache
      2. Skonfigurować dla swojej strony CDN CloudFlare
      Te dwie rzeczy powinny dać efekt praktycznie od razu.

      Też jestem fanem Pata Flynna 🙂 Zbudował kiedyś stronę http://www.greenexamacademy.com/ gdzie podobnie jak Ty opisywał swoje postępy w nauce do specjalistycznego egzaminu. Potem wydał ebooka, na którym zarabiał pieniądze. Jeśli Twoim celem jest to samo to trzymam kciuki. Masz potwierdzenie, że taka metoda działa.

      Polecam od początku istnienia strony uruchomić newsletter. Przeczytaj dwa moje wpisy na ten temat.
      Ten opisuje jak od technicznej strony wystartować z newsletterem:
      https://kierunekwolnosc.pl/newsletter-lista-mailingowa/

      A ten opisuje metody na zdobywanie większych ilości subskrybentów:
      https://kierunekwolnosc.pl/lista-mailingowa/

      Jeśli chodzi o obowiązki dla blogerów związane z RODO to odsyłam Cie do świetnego wpisu na ten temat na blogu Wojciecha Wawrzaka: https://prakreacja.pl/rodo-dla-blogerow/

     • Robert pisze:

      Jeszcze raz dzięki, będę próbował. Powodzenia w budowaniu stronki.

    • Robert, jeśli chodzi o przyspieszanie bloga to na którym kroku z tego poradnika https://kierunekwolnosc.pl/jak-przyspieszyc-blog-wordpress/ się zatrzymałeś?
     Czy z którymś krokiem masz problem? Może coś mogę wyjaśnić lub doprecyzować?

     Dodatkowo zauważyłem, że nie stosujesz certyfikatu SSL. Masz hosting w ZenBox więc możesz włączyć darmowy certyfikat. Tutaj jest poradnik jak to zrobić krok po kroku https://pomoc.zenbox.pl/pl/kb/articles/jak-mog-w-aczy-let-s-encrypt-dla-mojej-domeny

     Strona w aktywnym certyfikatem SSL będzie wyżej w wynikach wyszukiwania Google 🙂

 2. Dariusz Morawiec pisze:

  Wiem Mariuszu; dlatego napisałem że to kwestia czasu. Zgadzam się z Tobą w stu procentach.
  Mam też już książkę Michała Szafrańskiego „Zaufanie czyli waluta przyszłości”…
  i za tydzień tygodniowy urlop który pozwoli mi troszkę poczytać itp.
  W razie bądź każdym to tylko kwestia czasu 🙂
  pozdrawiam

  • Historia Michała jest bardzo inspirująca 🙂 Również czytałem tę książkę i polecam ją początkującym blogerom i każdemu kto chciałby rozpocząć biznes online. Trzymam za Ciebie kciuki 🙂

 3. Hej Dariusz! Umiejętności zdobywa się przez działanie. Proponuję podjąć decyzję o wystartowaniu. To już połowa sukcesu 🙂 Reszta to ciągła praca nad doskonaleniem swojego pomysłu. Minus jest taki, że może zająć dużo czasu zanim pojawią się pierwsze efekty. Trzymam za Ciebie kciuki. Zachęcam Cię do budowania swojej strony równocześnie za mną. Będzie nam razem raźniej i możemy motywować się do działania w ramach #ProjektStronaNiszowa 🙂

 4. Dariusz Morawiec pisze:

  Witaj Mariuszu
  Planuję i owszem lecz na razie posiadam zbyt małe umiejętności
  choć to tylko kwestia czasu
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *