Najlepszy kurs online o tworzeniu własnego bloga

UWAGA: KURS wystartował 16.01.2019! Jest dostępny pod tym adresem na YouTube:

 

Pierwszy wpis na tym blogu to poradnik o tym jak założyć własny blog. Tworzyłem go z myślą o tych osobach, które chcą założyć własny blog ale nie do końca wiedzą jak się do tego zabrać od strony organizacyjnej i technicznej.

Poradnik pomógł już grubo ponad 165 osobom przy stworzeniu ich własnego bloga. To super uczucie wiedzieć, że pomogło się aż tylu osobom przy odpaleniu ich pierwszej strony internetowej.

Napisałem poradnik takim językiem, żeby każdy mógł zrozumieć najbardziej techniczne zawiłości związane z hostingiem, domeną, konfiguracją wordpressa i tak dalej. Dzięki temu osoba, która czyta poradnik może krok po kroku samodzielnie stworzyć bloga.

Czy kurs o tworzeniu bloga jest potrzebny?

Jednak co jakiś czas dostaję od moich czytelników informacje, że coś jest dla nich niejasne i chcieliby wręcz zobaczyć nagranie video, na którym widać gdzie dokładnie trzeba kliknąć i co zrobić w kolejnych krokach w procesie tworzenia bloga.

Wiele razy dostawałem prośby, żeby nagrać kilka filmików instruktażowych jak zarejestrować domenę, jak ją skonfigurować, jak skonfigurować wtyczkę do SEO, do przyspieszania bloga, jak skonfigurować system komentarzy albo newsletter, itp. Najwidoczniej moje wpisy poradnikowe mogłoby być lepsze 😉

Cały czas noszę się z zamiarem nagrania zupełnie darmowego kursu w postaci krótkich filmików pokazujących podstawowe rzeczy związane z tworzeniem bloga.

W maju tego roku wysłałem nawet maila do moich czytelników, którzy są zapisani na moją listę mailingową z pytaniem co chcieliby zobaczyć w takim kursie. Dostałem wtedy wiele ciekawych odpowiedzi.

Cześć z nich mnie zaskoczyło bo dotyczyło na przykład promocji bloga, czyli jak go promować i zdobywać nowych czytelników. Inne odpowiedzi dotyczyły systematyczności, czyli co zrobić, żeby regularnie pisać i publikować nowe wpisy.

Choć z założenia kurs będzie darmowy to część osób zadeklarowało, że byłyby skłonne zapłacić pieniądze za taki kurs gdyby powstał. Te odpowiedzi zdziwiły mnie najbardziej.

Za wszystkie odpowiedzi od czytelników jestem baaardzo, baaaaardzo wdzięczny. Jeśli czytasz ten wpis i w maju otrzymałem mailem odpowiedź od Ciebie to wiedz, że mam ją zapisaną w specjalnym folderze gdzie zbieram ważne dla mnie wiadomości. Jest oznaczona gwiazdką a Twoje sugestie będą zawarte w kursie. Także bardzo Ci dziękuję za inspirację.

Co będzie zawierał kurs o blogowaniu?

Od maja to października minęło pół roku. To bardzo dużo czasu. Kurs mógł już powstać. Nigdy jednak nie tworzyłem kursu online i chciałem się najpierw dowiedzieć jak to się robi. Byłem nawet na stacjonarnym szkoleniu na ten temat. Wszystko po to, żebym był w stanie stworzyć dla Ciebie najlepszy kurs o tworzeniu bloga.

Teraz czuję, że nadszedł ten moment, w którym mogę się z Tobą podzielić szczegółami kursu. Poniżej wypisałem listę „roboczych” modułów z jakich będzie składam się kurs. W ramach każdego modułu będzie kilka lekcji w postaci krótkich filmików instruktażowych.

PODSTAWOWE MODUŁY

 1. CO DAJE WŁASNY BLOG
  1. Po co właściwie zakładać bloga
  2. Czy blog pomaga budować markę osobistą
  3. Jak budować społeczność na blogu
 2. NAZWA BLOGA – DOMENA
  1. Jak wybrać dobrą nazwę bloga
  2. Gdzie zarejestrować domenę internetową
  3. Jak skonfigurować domenę
 3. HOSTING POD BLOGA
  1. Jak wybrać najlepszy hosting
  2. Jak założyć konto hostingowe
  3. Jak je skonfigurować
 4. INSTALACJA BLOGA NA WORDPRESSIE
  1. Instalacja i pierwsza konfiguracja
  2. Wybór szaty graficznej bloga
  3. Jak stworzyć menu i główne podstrony
  4. Pierwszy wpis
 5. NAJLEPSZE WTYCZKI NA POCZĄTEK
  1. Statystyki odwiedzin
  2. Wtyczki społecznościowe
  3. Inne przydatne wtyczki

OPCJONALNE  MODUŁY KURSU -> Powstaną jeśli zainteresowanie kursem będzie spore 🙂

 1. JAK PISAĆ WARTOŚCIOWE WPISY (SEO)
  1. Wtyczka Yoast SEO
  2. Jaką długość i strukturę powinny mieć wpisy blogowe
  3. Jak mieć większe zaangażowanie na blogu
 2. JAK PRZYSPIESZYĆ BLOGA
  1. Wtyczki do optymalizacji i ich konfiguracja
  2. Jak użyć darmowego CDN
  3. Konfiguracja plików wordpressa
 3. JAK ZABEZPIECZYĆ BLOGA
  1. Wtyczki do backupów
  2. Wtyczka do schowania strony logowania
  3. Konfiguracja plików wordpressa

BONUSOWE MODUŁY

 1. JAK BUDOWAĆ LISTĘ MAILINGOWĄ
  1. Platforma do mailingu
  2. Strona główna jako landing page
  3. Lead magnety
  4. Bonusy w najlepszych wpisach
  5. Inne metody
 2. JAK ZDOBYWAĆ RUCH NA BLOGU
  1. Różne skuteczne metody na zdobywanie ruchu na blogu

Na chwilę obecną jest to tylko moja propozycja. Możliwe, że zmienię kolejność modułów, dodam lub usunę jakieś lekcje gdy okaże się, że potrzebujesz czegoś trochę innego. Dlatego chciałbym Cię zaprosić do wspólnego tworzenia kursu. Możesz mieć realny wpływ na to w jakiej formie ostatecznie powstanie.

Jeśli uznasz, że taki mini kurs byłby dla Ciebie przydatny zrób teraz tylko jedną rzecz.

Napisz mi o tym w komentarzu do tego wpisu czego chcesz się dowiedzieć z takiego kursu. Jaki masz problem związany z blogiem? A jeśli masz już bloga to co było największą bolączką na początkowym etapie jego tworzenia. A może masz teraz jakieś problemy z blogiem?

Bardzo chcę poznać Twoje odpowiedzi i stworzyć dla Ciebie fajny i wartościowy kurs.

Najlepszy kurs online o tworzeniu własnego bloga
5 (100%) Głosy: 5

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. Magda pisze:

  Hej, przydatne informacje na tym blogu ☺️ nie wiem tylko dlaczego mail z e-bookiem o blogowaniu nie może dotrzeć na mojego maila 😕 próbowałam już 3 razy I nadal nie ma. Czy mógłbyś mi z tym jakoś pomóc?

  • Hej Magda,
   sprawdzę co się stało, że nie dostałaś maila z linkiem do ebooka. Osobiście wysyłam do Ciebie wspomniany ebook 🙂
   Życzę dużo szczęścia i sukcesów w blogowaniu w nowym roku!

 2. Mateusz pisze:

  Nie mam jeszcze bloga, czytam, zbieram informację i taki kurs byłby na pewno bardzo pomocny. Z chęcią dowiedziałbym się o instalacji bloga na WordPress,czyli pkt.4 , głównie chodzi mi o szatę graficzną, czy sam mogę stworzyć coś oryginalnego czy warto jednak komuś to zlecić, jak stworzyć stronę główną, menu, spis treści itp.
  Życzę wytrwałości i powodzenia w tworzeniu 🙂

  • Mateusz, wszystko to o czym wspomniałeś w komentarzu pokażę w kursie 🙂 Jeśli chodzi o szatę graficzną to można korzystać z darmowych lub płatnych rozwiązań. Część z nich można skonfigurować w taki sposób, żeby odpowiadały naszym potrzebom. Mówię o zmianie kolorów, układów elementów na stronie, grafik, itd.
   Jeśli chciałbyś zobaczyć jeszcze coś konkretnego w kursie to daj znać 🙂

 3. Magda pisze:

  ja cały czas próbuję rozgryźć Google Analytics. Czytam artykuły, biorę udział w dyskusjach o GA na grupach, ale cały czas mam poczucie, że za bardzo tych parametrów nie rozumiem… 😉

  • Hej Magda, czego dokładnie nie rozumiesz? Masz na myśli jakieś konkretne parametry? 🙂

   • Magda pisze:

    Paradoks polega na tym, że jak przeglądam każdy parametr po kolei to mam wrażenie, że wiem co i jak. Ale jak próbuję spojrzeć na GA ‚z większego obrazka’ to mam poczucie, że ciężko mi te dane ze sobą połączyć i coś konkretnego wywnioskować.
    Nie wiem, czy Ci to jakoś pomogło, ale się dzielę 🙂

    • Dzięki za odpowiedź 🙂 Masz rację, pojedyńcze dane niewiele mówią.

     Ja na przykład często analizuję skąd pochodzi ruch na moją stronę. Czasami widzę skoki odwiedzin i dzięki temu znam dokładnie źródło. Mogę tam szybko włączyć się do dyskusji 🙂

     Patrzę też na najpopularniejsze strony na moim blogu. Na takich stronach umieszczam powiązane z tematyką wpisu lead magnety zachęcające do zapisu na newsletter. Ta metoda jest najskuteczniejsza u mnie.

     Wykorzystuję też dane o słowach kluczowych, które wpisali czytelnicy, żeby do mnie trafić na konkretne wpisy. Aktualizuję z czasem takie wpisy dodając w teście odpowiednie słowa. Dzięki temu z czasem zwiększa się ruch organiczny 🙂

     Reasumując Google analytics jest bardzo przydatnym narzędziem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *