Wolność finansowa – co to jest i jak ją osiągnąć?

Cieszę się, że czytasz te słowa bo to oznacza, że “Wolność Finansowa” to temat, który właśnie Cię zainteresował i mam nadzieję chcesz go głębiej poznać. Gdy pytam znajomych co według nich oznacza wolność finansowa to często nie są w stanie mi odpowiedzieć w jasny sposób. Mylą to pojęcie z dużymi sumami pieniędzy na koncie albo z ciężką ale dobrze płatną pracą na wysokim stanowisku w międzynarodowej korporacji.Czym jest wolność finansowaZakładają, że wolność finansowa to tak abstrakcyjna i trudna do osiągnięcia sprawa, że nie dają sobie szansy na jej osiągnięcie. A okazuje się, że można ją zbudować w zaledwie kilka lat. Pomyśl, czy chciałbyś przejść na emeryturę nie za 35 lat a za 15 a może za 5?

Tym wpisem chciałbym odczarować to mgliste pojęcie jakim jest wolność finansowa.

Co to jest wolność finansowa?

Spotkałem się z kilkoma definicjami wolności finansowej. Pierwsza pochodzi z książki ‘Bogaty algo biedny. Po prostu różni mentalnie’ – T. Harv Eker.

„Wolność Finansowa to prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek” T.Harv EkerKliknij, aby Tweetnąć

Druga definicja, która o wiele bardziej do mnie przemawia pochodzi z książki polskich autorów. ‘Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości’ – Sławek Muturi, Robert Zduńczyk

„Wolność finansowa to stan gdy Twoje pasywne (a więc nie wymagające Twojej pracy) dochody, w formie gotówki, stale przewyższają poziom Twoich normalnych, comiesięcznych wydatków” - Sławek Muturi, Robert ZduńczykKliknij, aby Tweetnąć

W drugiej definicji jest mowa o dochodach pasywnych. Jest to niezbędny element wolności finansowej. Bez generowania takiego rodzaju dochodów nie ma co myśleć o jakiejkolwiek wolności. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat dochodów pasywnych to odsyłam Cię do wpisu gdzie wymieniłem 22 pomysły na pasywne zarabianie.

Wolność finansowa a bogactwo – jaka jest różnica?

Często wolność finansowa jest mylona z bogactwem. A to dwie zupełnie różne rzeczy. Zazwyczaj bogaci ludzie, których widujesz w telewizji nie są wolni finansowo. Mieszkają w wielkich domach, jeżdżą luksusowymi samochodami, posiadają letni apartament nad morzem lub w górach. Latają na wakacje swoimi odrzutowcami na rajskie wyspy gdzie przesiadują w drogich hotelach.

Na utrzymanie takiego stylu życia potrzebna jest duża ilość gotówki. Zatem można mówić w tym przypadku o bogactwie. Ale czy na pewno?

Wyobraź sobie dwóch ludzi. Jeden mieszka w pięknej willi i jeździ bardzo drogim samochodem. Drugi człowiek jest jego sąsiadem. Właśnie zbudował sobie na działce obok dwa razy większą willę a do tego ma dwa luksusowe auta i właśnie kupił prywatny odrzutowiec. Który z tych dwóch ludzi jest bogaty? Czy ten drugi, który posiada więcej wartościowych rzeczy?

A może ten drugi będzie biedny w porównaniu do trzeciej osoby, która mieszka na własnej wyspie, ma 5 drogich aut a do tego ma gigantyczny jacht.

Jeśli chodzi o bogactwo to w zasadzie nie można mówić o górnej granicy. Zawsze znajdzie się ktoś bogatszy od innej osoby. To takie błędne koło. Nie zrozum mnie źle. Nie potępiam bogacenia się. Cenię ludzi bogatych. Chcę Ci tylko uzmysłowić, że bogactwo to coś innego niż wolność finansowa.

Ludzie wolni finansowo wiedzą jaki jest poziom ich comiesięcznych wydatków, który muszą pokryć ich dochody pasywne. Nie muszą się ścigać o poziom bogactwa z innymi ludźmi w ich otoczeniu. Mają ten komfort, że są w stanie kontrolować zarówno:

  • wysokość wydatków – czyli wydają tyle pieniędzy, żeby zaspokoić swoje potrzeby
  • wysokość dochodów pasywnych – czyli budują systematycznie ich wysokość, dokładając na przykład do swojego portfela cyklicznie nową nieruchomość na wynajem albo tworząc kurs online

Osiągnięcie wolności finansowej daje komfort psychiczny, że już nic nie musisz a wszystko możesz.

Dlaczego chcesz być wolny finansowo?

„Za dwadzieścia lat będziesz bardziej żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. - Mark TwainKliknij, aby Tweetnąć

Zastanów się chwilę dlaczego chcesz być wolny finansowo. Co się wtedy zmieni w Twoim życiu? Zaczniesz podróżować po całym świecie? Będziesz spędzać całe dnie z rodziną? Będziesz udzielał się charytatywnie? A może za darmo będziesz dzielił się z innymi swoją wiedzą, żeby również stali się wolni finansowo?

Zanim to się wszystko stanie będziesz musiał wyjść ze swojej strefy komfortu i nauczyć się wykonywać zupełnie nowych rzeczy, których obecnie nie robisz.

Pamiętaj, że wszystkie Twoje dotychczasowe działania doprowadziły Cię do tego miejsca, w którym się obecnie znajdujesz. Jeśli nie jesteś już teraz wolny finansowo, oznacza to że musisz zacząć wykonywać nowe rzeczy.

Musisz nauczyć się mówić NIE samemu sobie. NIE będę spędzał czasu na oglądanie telewizji. Zamiast tego poświęcę czas na naukę i zbudowanie pierwszego dochodu pasywnego. NIE będę słuchał osób, które nie wierzą w to co robię. NIE będę narzekał, że bardzo trudno jest wykonać codziennie choć jedną drobną rzecz przybliżającą mnie do wolności finansowej.

Wyznacz sobie jasny CEL i konsekwentnie, codziennie go realizuj.

,,Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o cele, to mieć jeden.” - Geoffrey F. AlbertKliknij, aby Tweetnąć

Wolność finansowa pozwoli Ci na stworzenie życia, którego inni nigdy nie będą mieć, ponieważ kiedyś nie chciało im się robić systematycznie tego co Ty skrupulatnie wykonywałeś.

Jak zabrać się za budowanie wolności finansowej?

Wolność finansową osiągniesz wtedy gdy będziesz znał dokładnie koszt swojego wymarzonego życia. Spisz w ujęciu miesięcznym i rocznym wszystkie swoje wydatki, które pozwolą sfinansować Twój docelowy standard życia. Jeśli trudno jest Ci określić ile może kosztować Cię przyszłe życie to spisz swoje obecne wydatki i dla uproszczenia pomóż je razy dwa.

Możesz użyć poniższego szablonu i wykonać analogiczne obliczenia. Kliknij w obrazek a otworzy się arkusz kalkulacyjny w Google Docs. Zapisz go i wykonaj własne kalkulacje.wolność finansowa - koszt obecnego stylu życiaGdy wykonasz to ćwiczenia przekonasz się ile potrzebujesz gotówki miesięcznie i rocznie, aby sfinansować swoją upragnioną wolność finansową.

Jaki jest Twój numer wolności finansowej?

Czy wolność finansowa może mieć swój numer? Okazuje się, że tak. Jest to taka kwota, którą jeśli miałbyś już dziś mogłaby sfinansować Twój wymarzony styl życia.

Jeżeli w moim przykładzie roczny styl życia to 96 300 zł to muszę się teraz zastanowić ile potrzebuję pieniędzy, żeby rocznie wygenerować taką kwotę.

Załóżmy, że moją wolność finansową chcę zasilać dochodami pasywnymi wygenerowanymi z najmu nieruchomości. Wiem, że średnia stopa zwrotu w wynajmu mieszkań to około 10%.

Zatem 96 300 zł dzielę przez 10% i otrzymuję mój numer wolności finansowej równy 963 000 zł.

Czyli potrzebuję dokładnie takiej kwoty, żeby sfinansować mój docelowy styl życia. Prawie milion złotych. Czy to dużo? Jasne, że tak! Przy moim obecnym tempie oszczędzania pieniędzy z pracy na etacie stałbym się wolny finansowo po jakiś 27 latach…

„Istnieje tyle sposobów na samodzielne dojście do miliona, że jest to prawie niemożliwe, by nie osiągnąć tego celu, jeśli myślisz o nim naprawdę poważnie.” - Brian TracyKliknij, aby Tweetnąć

Działaj i odważnie buduj swoją wolność finansową!

Jeśli zastanawiasz się czy ja już jestem wolny finansowo to odpowiedź brzmi NIE. Mam jednak wyznaczony jasny cel do którego dążę. Jest nim osiągnięcie wolności finansowej do 40 roku życia. Chciałbym wtedy przejść na wcześniejszą emeryturę 🙂

Powoli ale systematycznie buduję swoje dochody pasywne. Cześć z nich opisałem we wpisie z podsumowaniem rocznym działalności bloga.

Dzielę się moimi doświadczeniami, bo wierzę że każdy kto chce osiągnąć wolność finansową jest w stanie prędzej czy później to zrobić. Możesz podpatrywać to jak działam i kopiować moje schematy. Jestem pewien, że osiągniesz podobne lub lepsze rezultaty.

Jest wiele metod na generowanie dochodów pasywnych. Ja działam w Internecie. Dodatkowo od dłuższego czasu przygotowuję się do zakupu pierwszej nieruchomości na wynajem (dłużej niż zakładałem). Zgłębiam wiedzę na ten temat, żeby jeszcze bardziej przybliżyć się do celu.

Mam nadzieję, że wolność finansowa stanie się również Twoim celem i pomoże Ci osiągnąć taki styl życia jaki sobie wymarzysz.

Z wielką radością dowiem się co sądzisz na ten temat. Napisz komentarz do tego wpisu.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz, że warto dzielić się wiedzą na temat wolności finansowej to udostępnij go w mediach społecznościowych klikając w jeden z poniższych przycisków. Dzięki!

5/5 - (15 votes)

Możesz również polubić…