Dochód pasywny – 22 pomysły na pasywne zarabianie

Czy dochód pasywny jest możliwy? Co to właściwie jest i kto na tym może zarobić? Czy prawdziwy dochód pasywny może prowadzić do osiągnięcia wolności finansowej? Ten artykuł odpowiada właśnie na te pytania a dodatkowo prezentuje 22 pomysły na generowanie pasywnych dochodów.

Czym jest dochód pasywny?

Jeśli spotykasz się pierwszy raz z określeniem dochód pasywny to od razu polecam przeczytać książkę “Bogaty ojciec, biedny ojciec” oraz “4-godzinny tydzień pracy“. Z tych książek dowiesz się, że dochód pasywny oznacza stały, dodatni przepływ pieniężny beż potrzeby angażowania swojego czasu i pieniędzy.

Mówiąc prościej, dochód pasywny to metoda na zarabianie pieniędzy nawet wtedy kiedy śpisz. Raz wykonana praca przynosi powtarzalny dochód niezależnie od tego czy ją nadal wykonujesz czy też nie. Więcej źródeł takiego dochodu składa się na prawdziwy biznes pasywny.

Dochód pasywny nie bierze się z powietrza. Najpierw trzeba posiadać tak zwane “aktywa”, czyli coś co będzie wkładało pieniądze do naszego portfela zamiast je z niego wyciągać. Mogą to być najróżniejsze rzeczy. Począwszy od dużych pieniędzy, które mogą generować odsetki, przez nieruchomości na wynajem a kończąc na mniej fizycznych rzeczach takich jak prawa autorskie do utworów muzycznych lub video.

Można generować dochód pasywny z wielu źródeł w jednym czasie. Dzięki takiemu działaniu można z czasem osiągnąć wolność finansową. Wolność finansowa nie oznacza wcale mega dużego bogactwa (chociaż może). To taki stan kiedy dzięki dochodom pasywnym nie musisz już więcej pracować bo ilość pieniędzy jakie generujesz jest większa niż Twoje całkowite wydatki na życie.

Na tym blogu opisuję metody jakie stosuję na zbudowanie pierwszych dochodów pasywnych, żeby z czasem osiągnąć pełną wolność finansową. Moje pierwsze sukcesy opisałem w jednym z poprzednich wpisów. Przeczytasz go tutaj. Możesz powtórzyć moje kroki i wygenerować swój pierwszy, niewielki dochód pasywny.

Czy dochód pasywny istnieje na prawdę?

Na temat dochodów pasywnych krąży wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że to mrzonka i nie ma czegoś takiego.  Inni twierdzą, że jak najbardziej dochody pasywne i wolność finansowa istnieją.

Jeśli liczysz na szybkie i duże pieniądze z dochodów pasywnych to muszę Cię rozczarować…

Prawdziwe dochody pasywne nie są w 100% pasywne a już na pewno nie są szybkie do uzyskania. Musisz najpierw coś poświęcić, żeby je mieć. Mogą to być Twoje pieniądze a jeśli ich nie masz to może to być Twój czas. Trzeba najpierw zbudować swoje aktywa, które będą napędzały Twoją maszynę do generowania pierwszych i kolejnych dochodów pasywnych.

Zazwyczaj trzeba się mocno napracować na początku, poświecić dużo pracy, żeby wygenerować choć minimalny dochód pasywny. Dlatego dochód pasywny nie jest tak na prawdę w 100% pasywny. Na początku poświęca się dużo pracy a potem trzeba go regularnie doglądać, analizować, poprawiać, żeby nie zniknął.

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Dobra wiadomość jest taka, że wygenerować dochód pasywny może praktycznie każdy. Niestety nie każdy się na to zdecyduje a przede wszystkim nie każdy potrafi i wie jak to zrobić. Okazuje się, że nikt tego nie uczy w szkołach. Cały system edukacji jest nastawiony na produkcję dobrze wykwalifikowanych pracowników. Ludzi, którzy będą pracowali codziennie od 9 do 5 i czekali na weekend jak na zbawienie, żeby już w niedzielę wieczór zacząć narzekać na nadchodzący poniedziałek.

Pierwszy dochód pasywny – od czego zacząć?

Generowanie dochodów pasywnych jest trudne. Wymaga wytrwałości w dążeniu do celu i uporu. Nie możesz poddawać się przy pierwszych niepowodzeniach. Jeśli nie wiesz od czego zacząć generowanie swojego pierwszego dochodu pasywnego to zastosuj te poniższe kroki.

Wyznacz sobie konkretny CEL

To jest pierwszy i najważniejszy krok. Nie możesz go pominąć jeśli chcesz cokolwiek osiągnąć. Cel musi być bardzo jasno sprecyzowany. Musi być konkretny i mierzalny. Musi mieć konkretną datę jego osiągnięcia. Musi być odręcznie spisany na kartce papieru. Jeśli go nie zapiszesz to Twój cel pozostanie jedynie marzeniem w Twojej głowie i najprawdopodobniej go nie zrealizujesz. Ustal sobie tylko jeden cel i zacznij go konsekwentnie realizować od pierwszego dnia swojej działalności.

Weź w tym momencie kartkę papieru i napisz na niej długopisem to co chcesz osiągnąć

Pamiętaj, że cel ma być bardzo konkretny a zarazem realny. Niektórzy mówią, że jeśli Twój cel Cię nie przeraża to znaczy, że jest zbyt mało ambitny. Ale na początek polecam ustalić sobie coś realnego i osiągalnego w dosyć krótkim okresie czasu.

Masz już swój cel odręcznie napisany na kartce papieru?

NIE?

W takim razie raz dwa zabieraj się za jego spisywanie.

……

Gdy już napisz swój cel, powieś go w widocznym miejscu. Może to być tablica korkowa nad Twoim biurkiem lub lodówka, do której przyczepisz swój cel magnesem. Musisz go codziennie widzieć i cały czas o nim pamiętać. Dzięki temu będziesz się codzienni stymulować do jego realizacji.

Zrób zdjęcie kartce papieru z Twoim celem i ustaw je sobie jako tapetę w telefonie

Dzięki temu prostemu zabiegowi Twój cel będzie zawsze z Tobą. Przypominaj sobie o nim tak często jak się da.

Publicznie zadeklaruj się do osiągnięcia swojego celu

To kolejna psychologiczna metoda, która wręcz zmusi Cię do realizacji celu. Jeśli publicznie zadeklarujesz to co chcesz osiągnąć i podzielisz się tym z całym światem to będzie Ci po prostu głupio tego nie zrealizować.

Dlatego napisz teraz maila do swoich wszystkich znajomych, w którym oznajmisz im swój cel.

Dodatkowo ogłoś swój cel na facebooku, instagramie, twitterze, google+ oraz każdej innej aplikacji społecznościowej, której używasz. Oznacz swój wpis hashtagiem #MójCEL

Rozbij swój cel na małe kroczki – plan sukcesu

Wcześniejsze metody są z dziedziny psychologi. Są bardzo ważne i nastawią Cię na sukces. Ale sukces nie pojawi się magicznie sam. Musisz zacząć działać. Bez działania nie osiągniesz żadnych efektów. Dodatkowo musisz działać bardzo konsekwentnie, wręcz metodycznie.

Masz już swój cel. Teraz potrzebujesz planu!

Plan to nic innego jak rozbicie Twojego celu na etapy. Na mniejsze kroki, które musisz wykonać, żeby ostatecznie zrealizować swój cel.

Zobacz mój prosty plan, w którym rozpisałem na szczegóły ile obecnie generuję dochodów pasywnych przy obecnym ruchu na blogu. Oraz co planuję zrobić, żeby zwiększyć moje dochody pasywne z 200 zł do 1000 zł miesięcznie.

Zacznij budować swój plan od końca. Czyli od miejsca, do którego chcesz dojść. Jeśli tak jak ja chcesz generować 1000 zł dochodu pasywnego miesięcznie zastanów się co musisz zrobić lub mieć, żeby to było osiągalne.

Ja wiem, żeby to osiągnąć potrzebuję mieć miesięcznie około 13 790 unikalnych czytelników tego bloga. Skąd to wiem? Bo już teraz generuję 200 zł dochodu pasywnego miesięcznie z afiliacji a mam miesięcznie 2 758 unikalnych czytelników.

Teraz muszę jedynie zaplanować skąd brać dodatkowych czytelników. W moim arkuszu wypisałem kilka pomysłów wraz z planowanych ruchem, który mają wygenerować.

Zatem wiem już co mam zrobić. Kolejnym krokiem jest rozpisanie tego w czasie na zadania. To jest całe planowanie. Powtórz ten proces w swoim przypadku i ciesz się zrealizowanym celem!

Działaj konsekwentnie i wytrwale

Masz już spisany cel. Masz już nawet plan jak go osiągnąć. Jest skazany na sukces! Ale pod jednym warunkiem. Musisz teraz działać konsekwentnie i wytrwale. Pojawią się chwilę znużenia gdzie nie będzie Ci się chciało pisać kolejnego wpisu na blogu lub kombinować jak pozyskać nowych czytelników.

Zamiast tego będziesz woleć pooglądać swój ulubiony serial w telewizji. Albo posiedzisz na facebooku i zanim się obejrzysz godzina Twojego cennego czasu zniknie z Twojego życia. To jest się nazywa prokrastynacja! Zrobić coś, cokolwiek byle by nie zajmować się ciężką pracą, które przybliża Cię do celu. Nie martw się, ja też tak mam 😉

W takich chwilach zastanów się po co właściwie masz swój cel. Gdy już go osiągniesz to czy nie przybliżysz się do swoich marzeń o podróżowaniu po świecie oraz nurkowaniu na rajskiej rafie koralowej.

Zastanów się co Cię napędza i motywuje do działania. Weź do ręki kartkę ze swoim celem. Przeczytaj go na głos i zabierz się do działania. Tylko tak osiągniesz swój cel!

22 pomysły na dochód pasywny

Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na swój własny dochód pasywny to przedstawiam listę pomysłów, które możesz wdrożyć samodzielnie w życie już dziś. Wybierze na początek jeden pomysł i zacznij go konsekwentnie realizować.

Wypisałem te pomysły, które wydają mi się najsensowniejsze i relatywnie proste w realizacji.

1. Blog

Stworzenie bloga to podstawa jeśli myślisz o generowaniu dochodów pasywnych w Internecie. Jeśli jeszcze nie masz swojego miejsca w sieci to przeczytaj mój wpis o tym jak założyć bloga. Blog może być źródłem pokaźnych dochodów pasywny ale nie stanie się to szybko. Zbudowanie poczytnego bloga zajmie Ci bardzo dużo czasu ale będzie warto.

Gdy już nauczysz się pisać interesujące teksty przyciągające całe rzesze czytelników, opanujesz podstawy SEO oraz marketingu internetowego, okaże się, że masz zbudowaną porządną platformę do komunikacji ze swoimi czytelnikami. Zarabiać na blogu możesz na wiele sposobów. Reklamy kontekstowe, polecanie produktów innych, wpisy sponsorowane, współpraca z markami, itd.

2. Programy partnerskie (Affiliate marketing)

Jeśli nie masz swojego produktu lub usługi, którą możesz sprzedać i na tym zarobić to polecam współpracę w ramach programów partnerskich. Polecasz produkty innych osób i zarabiasz prowizję od sprzedaży.

W ten sposób zarabiam pasywnie na tym blogu. Polecam tę metodę zarabiania na początek. Wystarczy mieć własnego bloga i już. Będziesz potrzebować również wielu czytelników, którym możesz zaprezentować dany produkt i zachęcić ich do zakupu. Z czasem gdy wypromujesz swój blog zdobędziesz duży ruch na stronie i zwiększysz swojej zarobki.

Sprawdź mój poradnik na temat affiliate marketingu i przekonaj się jak zarabiać na afiliacji.

Polecaj tylko te produkty, które samodzielnie stosujesz, wiesz że są dobre i z czystym sumieniem możesz zarekomendować je innym. Tylko w ten sposób odniesiesz sukces.

3. eBook 

Pisanie własnych eBooków stało się ostatnio bardzo popularne. Sam również niedawno napisałem własnego ebooka o blogowaniu (135 stron w PDF). Możesz go pobrać za darmo klikając w TEN LINK.

Dzięki takim platformom jak Kindle Direct Publishing lub iTunes Connect ludzie (głównie w świecie anglojęzycznym) są w stanie za pomocą tych platform samodzielnie wydawać ebooki i docierać od razu do milionów potencjalnych kupujących. Konkurencja jest tam oczywiście coraz większa więc możesz nastawić się na napisanie prawdziwego hitu, który sprzeda się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy, lub tworzyć dziesiątki ebooków, które zyskają mniejszą popularność. Ale dzięki skali i tak wygenerujesz dochody pasywne.

4. Audiobook

Audiobooki tak samo jak ebooki powinny rozwiązywać jakiś problem, żeby ludzie chcieli je kupować. Jeśli masz już napisanego ebooka to przerobienie go na audiobooka jest dziecinnie proste. Możesz samodzielnie nagrać cały materiał lub zlecić to komuś na niewielkie pieniądze.

Możesz takiego audiobooka sprzedawać samodzielnie na własnej stronie. Warto wtedy oferować pakiety ebook + audiobook lub sam audiobook. Możesz również dystrybuować swoje nagranie za pomocą Audible od Amazona lub iTunse od Apple.

5. Książka papierowa

Gdy od jakiegoś czasu prowadzisz blog i masz na nim zgromadzoną pokaźną ilość wartościowych treści możesz je wydać jako książkę drukowaną. Możesz też tę samą treść wydać jako ebook i znów sprzedawać w pakietach jako ebook + książka papierowa.

Modelowym przykładem w polskich realiach jest Michał Szafrański, który samodzielnie wydał swoją książkę i zarobił miliony. Zastosował tak zwany self publishing. Najpierw zbudował poczytnego bloga. Skupił się na problemach jakie mają jego czytelnicy. Opisał rozwiązanie problemów w fantastycznej książce. Następnie sprzedał ją swoim czytelnikom. Michał otwarcie dzieli się swoimi metodami na blogu. Możesz je skopiować i osiągnąć również fantastyczne rezultaty.

6. Kurs online

eLearing staje się coraz bardziej popularny. Jeśli chcesz się podzielić swoją wiedzą z innymi i na tym zarobić to stwórz swój własny kurs online. Jeśli potrafisz programować, fotografować, gotować, grać na gitarze a nawet pływać to możesz nauczyć innych jak to robić za drobną opłatą.

W Internecie powstają coraz to nowe platformy gdzie możesz zdobywać wiedzę za darmo lub za drobną opłatą. Jest Lynda od Linkedin jest też Udemy gdzie sam się czasami uczę. Sprawdź na Udemy mój kurs o budowaniu listy mailingowe. W Polsce mamy ekademię Piotra Majewskiego.

Możesz również stworzyć kurs i sprzedawać go bezpośrednio na swojej stronie. Robi tak coraz więcej blogerów.

7. Kanał na YouTube

YouTube to fenomen. Sprawdza się doskonale w generowaniu dochodów pasywnych. Wyobraź sobie, że nagrywasz filmik. Wrzucasz go do sieci a potem oglądają go setki tysięcy osób. W filmiku wyświetlają się reklamy, za odtworzenie których dostajesz prowizje.

Najpopularniejsi youtuberzy w Polsce zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie! Na świecie te kwoty są odpowiednio wyższe.

Zatem kiedy zakładasz swój kanał na YouTube?

8. Podcast

Słuchasz czasami podcastów jadąc do pracy, biegając lub ćwicząc na siłowni? Ja tak. To medium jest stosunkowo nowe ale rozwija się w zastraszającym tempie. Dzięki nagrywaniu podcastów dotrzesz nie tylko do osób które lubią czytać ale również do tych, którzy wolą odsłuchać nagrany materiał.

Na podcastach możesz zarabiać polecając w nich produkty innych osób lub firm. Możesz też nagrać odcinek jako sponsorowaną treść (oczywiście jasno to zaznacz).

Mój ulubiony podcast w polskim Internecie to Mała Wielka Firma.  Jeśli go jeszcze nie znasz jakimś cudem to gorąco go polecam.

9. Zdjęcia

Jeśli masz smykałkę do robienia zdjęć to droga do dochodów pasywnych stoi przed Tobą otworem.

Możesz sprzedawać swoje zdjęcia na tak zwanych stockach. Robisz zdjęcie raz a sprzedaje się automatycznie wiele razy. Jeśli chcesz zarabiać w ten sposób to odwiedź strony typu Shutterstock, Alamy oraz iStockPhoto.

Warto wyspecjalizować się w jakimś konkretnym temacie zdjęć, czyli znaleźć swoją niszę.

10. Rękodzieło i sztuka

Okej zarobki na rękodziele nie są w pełni pasywne. Musisz poświęcić czas na stworzenie każdej sztuki. Ale może znajdziesz proces na automatyzację procesu wytwórczego a wtedy sztuką, którą tworzysz będzie już generowała dochody pasywne.

W każdym razie jeśli masz zdolności plastyczne, potrafisz zaprojektować coś graficznie możesz sprzedawać swoje wyroby na takich stronach jak Etsy czy Zazzle.

11. Strona internetowa

Popularna strona internetowa może być źródłem poważnych dochodów pasywnych. W Internecie jest pełno blogów, stron ze śmiesznymi zdjęciami, filmikami albo grami. W dzisiejszych czasach nie musisz znać się na programowaniu, żeby zbudować dużą stronę internetową. Możesz ją wypromować w mediach społecznościowych w relatywnie prosty sposób.

Gdy już osiągniesz duży ruch zainstaluj reklamy Google AdSense a pieniądze będą same spływać co jakiś czas. Gdy strona będzie stawała się coraz bardziej popularna możesz ją sprzedać inwestorowi i zająć się budowaniem kolejnej strony.

12. Aplikacja na smartphony

To już wyższa szkoła jazdy ale zarobki też mogą być wyższe. Jeśli jesteś programistą to zastanów się czy jesteś w stanie zbudować aplikację, która może być przydatna dla kogoś. A może potrafisz napisać prostą grę? Pamiętasz człowieka, który napisał Flappy Bird i zarabiał kilkaset tysięcy dolarów miesięcznie?

Nawet jeśli nie potrafisz samodzielnie pisać aplikacji możesz to zlecić komuś kto to potrafi na platformie Udemy. Wystarczy, że opiszesz swoje wymagania, wyślesz je do wyceny a zgłoszą się do Ciebie programiści z całego świata gotowi zreazlizować Twój projekt za odpowiednią sumkę. Gotową aplikację wstawisz do sklepów Google oraz Apple z aplikacjami.

13. Wtyczki i szablony WordPress

Tworzenie uniwersalnych wtyczek i szablonów do WordPressa może być intratnym zajęciem. Tworzysz raz wtyczkę i możesz ją sprzedawać wiele razy. Jest dużo serwisów, które pozwalają na umieszczenie u siebie takiej wtyczki w zamian za drobną prowizję od sprzedaży. W ten sposób możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców ze swoim produktem. Cały proces sprzedaży będzie zautomatyzowany.

Sam wydałem jedną wtyczkę do WordPressa, z której korzystam na tym blogu. Wtyczka wyświetla podziękowanie dla każdego kto napisze komentarz na tym blogu. Taka forma zaangażowania moich komentujących czytelników. Na chwilę obecną udostępniam wtyczkę za darmo. Ale kto wie czy w przyszłości nie będę jej sprzedawał. Jeśli chcesz wypróbować wtyczkę to możesz ją pobrać bezpośrednio z mojego wpisu na blogu zatytułowanego “Jak podziękować za komentarz na blogu i zaangażować czytelnika”.

14. Usługi online

Jeśli się na czymś znasz i chciałbyś pomagać innym oferując im swoje usługi to w dzisiejszym świecie jest to bardzo uproszczone. Możesz działać jako freelancer. Na serwisie typu Fiverr możesz sprzedawać swoje usługi za $5 lub wielokrotność tej kwoty. Może to być cokolwiek, od napisania tekstu lub komentarza na czyjegoś bloga a kończąc na nakręceniu video. Z kolei na UpWork możesz sprzedawać swoje usługi jako freelander praktycznie dla klientów z całego świata.

Gdzie tu dochód pasywny? Niektórzy sprzedają na tych stronach swoje gotowe rozwiązania albo poradniki. Platformy pośredniczą przy sprzedaży a sprzedawcy liczą pieniądze. Podobnie jest z powtarzalnymi usługami SEO.

15. Wynajem nieruchomości

Wynajem nieruchomości to jedna ze sztandarowych metod na generowanie dochodów pasywnych, które prowadzą z czasem do pełnej wolności finansowej (jeśli masz odpowiednio dużo takich nieruchomości). Jeśli nie chcesz tracić swojego czasu na szukanie najemców, podpisywanie z nimi umów, wykonywanie przeglądów mieszkania oraz drobnych naprawa i remontów to są już na rynku wyspecjalizowane firmy, które zajmą się tym za Ciebie. Dzięki temu zbliżasz się już do prawdziwych dochodów pasywnych.

A co jeśli nie masz tyle gotówki, żeby kupić mieszkanie na wynajem? Ostatnio stał się popularny serwis AirBnB, w którym możesz umieścić swoje mieszkanie na wynajem krótkookresowy. Gdy jedziesz na wakacje raz czy dwa razy w roku możesz w tym czasie wynająć swoje mieszkanie i w ten sposób zarobić na kolejne wakacje 🙂

16. Kup ruderę, wyremontuj ją i wynajmij

Ta metoda jest podobna to poprzedniej. Z tą różnicą, że szukasz mieszkania, które jest bardzo zapuszczone a przez to jest dużo poniżej wartości rynkowej. Kupujesz je za relatywnie niewielkie pieniądze. Potem remontujesz do takiego standardu, w którym sam chciałbyś zamieszkać. Następnie sprzedajesz je z zyskiem. Uzyskaną w ten sposób nadwyżkę finansową przeznaczasz na kolejną taką inwestycję. Gdy już uzbierasz tyle kapitału, żeby kupić kilka nieruchomości za gotówkę to zostajesz rentierem, który żyje z dochodów pasywnych.

Oczywiście zanim zostaniesz rentierem, musisz zainwestować dużo swojego czasu oraz pieniędzy.

17. Automaty samoobsługowe

Automaty sprzedające napoje, kawę, kanapki, zabawki są już obecne prawie wszędzie. Na lotniskach, dworcach autobusowych i kolejowych, w szpitalach, szkołach, na stadionach, stacjach benzynowych i gdzie tylko chcesz. Nawet w kościele są automaty gdzie za drobną opłatą zapalisz elektroniczną świeczkę!

A teraz wyobraź sobie, że masz całą sieć takich automatów oraz wyspecjalizowaną firmę, które zajmuje się ich obsługą. Taki dochód pasywny jest całkiem przyjemny.

18. Parking samoobsługowy

Jeśli masz plac blisko miejsca, gdzie jest duży ruch samochodowy na przykład przy biurowcu, dużym sklepie lub przy pętli autobusowej to zamień go na parking. Zamontuj bramki i automaty, które będą wydawały bilety parkingowe i pobierały opłaty przy wyjeździe.

19. Myjnia samoobsługowa

Myjnie samoobsługowe są coraz bardziej popularne. Wrzucasz do automatu parę złotych i samodzielnie myjesz samochód myjką pod ciśnieniem.

Jako właściciel takiej myjni nie musisz być na miejscu, żeby zarządzać takim biznesem pasywnym.

20.  Reklama na samochodzie lub Twojej nieruchomości

Jeśli masz samochód to możesz zamienić go w jeżdżący billboard reklamowy. Są firmy, które zajmują się sprzedażą takich reklam. Zgłoś się do jednej z nich i zacznij zarabiać skoro i tak jeździsz swoim samochodem. Jedyne na co będzie trzeba się zgodzić to na obklejenie reklamą swojego samochodu.

A jeśli masz dom lub działkę w ruchliwej okolicy to możesz tam umieścić billboard reklamowy i co miesiąc pobierać odpowiednią opłatę.

21. Odsetki z kont oszczędnościowych i lokat

To jedna z najprostszych metod na generowanie dochodów pasywnych. Jeśli masz dużo gotówki i nie masz lepszego pomysłu jak ją zainwestować (nie masz skłonności do ryzyka) to zawsze możesz otworzyć lokatę bankową.

W ten sposób otrzymasz co jakiś czas odsetki z lokaty od banku. Oczywiście możesz liczyć jedynie na maksymalnie kilka procent w skali roku pomniejszone o podatek Belki. Zysk będzie malutki ale otrzymasz go bez angażowanie swojego czasu.

22. Franczyza

Jeśli masz już swój biznes i może działać w formie sieci to będziesz mieć zyski z dochodu pasywnego. Możesz sprzedawać licencje każdemu kto chciałby prowadzić taki biznes jak Ty. Dodatkowo możesz pobierać cykliczną opłatę licencyjną lub procent od obrotów. W ten sposób zbudujesz swój biznes pasywny.

Dochód pasywny – podsumowanie

Sposobów na wygenerowanie pierwszych dochodów pasywnych jest bardzo dużo. Powyżej wymienione metody to jedynie ułamek tego co możesz wykorzystać w swojej przyszłej działalności. Gdy już zaczniesz tworzyć swoje pierwsze dochody pasywne gwarantuję, że pojawią Ci się w głowie pomysły na kolejne dochody tego typu. Nie musisz być mistrzem we wszystkich. Wystarczy, że opanujesz do perfekcji tylko jedną metodę na generowanie dochodów pasywnych, żeby znacznie przybliżyć się do wolności finansowej.

DOCHÓD PASYWNY

Napisz mi teraz w komentarzu, który pomysł na dochody pasywne wdrożysz w życie. A może masz jakiś swój własny?

4.1/5 - (76 votes)

Możesz również polubić…